BANJALUKA, Do kraja ove godine u budžet Republike Srpske treba da se slije više od 20 miliona maraka koje su stečene nelagalno, kriminalnim radnjama, a sve na osnovu primjene Zakona o oduzimanju imovine stečene izvršenjem krivičnog djela.
Samo zahvaljujući slučaju „Kubikus“, u budžet RS, preko Agencije za upravljanje oduzetom nelegalno stečenom imovinom, uplaćeno je oko pola milona maraka.
Najveći finansijski zalogaj za ovu agenciju biće potvrda pravosnažne presude u slučaju Zorana Ćopića, jer će dobiti zeleno svjetlo za upravljanje sa oko 20 miliona maraka vrijednim akcijama bijeljinske „Šećerane“. Ali to nije sve. Pred sudovima širom RS vode se desetine slučajeva u kojima se očekuje zaplijena imovine i sporazumno priznanje krivice, koju će Srpska naplatiti, kao imovinu stečenu kriminalom.
Kako, za „Novosti“, kaže prvi čovjek ove agencije Zoran Stanišljević, tek se očekuje pravi bum oko zaplijene imovine u RS, koja će biti predata Agenciji na upravljanje.
– Agenciji je trebalo oko godinu dana da se formira na pravi način i da uspostavi sistem rada u punom kapacitetu. Sada smo spremni za upravljanje svakim mogućim oblikom imovine. Zasad imamo oko 300.000 KM na papiru, kao i džip i motor, koji su kod nas – navodi Stanišljević.
On dalje kaže da se sada čeka potvrda pravosnažne presude u slučaju Ćopića kako bi se raspolagalo akcijama bijeljinske „Šećerane“.
– Vidjećemo da li ćemo formirati novi UO, pa da se pusti u rad „Šećerana“, ili će se ići na neku drugu opciju – kaže Stanišljević i dodaje da Agencija može da iznajmi, proda, uništi ili pokloni imovinu koju dobije na upravljanje.
Prema podacima Odjeljenja za finansijske istrage i otkrivanje imovine stečene izvršenjem krivičnog djela, od početka rada, tačnije od septembra 2010. do kraja 2011. godine, MUP sprovodi zakonom predviđene mjere za više od 180 fizičkih i pravnih lica, i to osumnjičenih, optuženih, povezanih i trećih lica. Za 60 pravnih i fizičkih lica identifikovana je imovina koja se dovodi u vezu sa izvršenjem krivičnog djela. Trenutno se postupa po 29 predmeta.
Tokom 2011. godine izvršeno je 17 finansijskih istraga koje su okončane podnošenjem 16 izvještaja o finansijskoj istrazi nadležnim tužilaštvima. Većina ovih istraga vođena je po naredbi Specijalnog tužilaštva Banjaluka, ali i po naredbama Okružnog tužilaštva Bijeljina, Doboj i Istočno Sarajevo.
Blokirano od Sarajeva do Trebinja
U sudskim procesima pred sudovima u RS blokirane su akcije vrijedne više stotina hiljada maraka u „Trebinjeprevozu“. Takođe, krajem 2010. godine, po nalogu Osnovnog suda Istočno Sarajevo izrečena je mjera privremenog oduzimanja i stavljanja mjera zabrane raspolaganja imovinom stečenom kriminalom, čija je tržišna vrijednost veća od 850.000 maraka. Imovina je tada privremeno oduzeta i blokirana Maksimu Lizdeku (38) i Daliboru Janjiću (34) i sa njima povezanim osobama, kao prva faza u procesu oduzimanja imovine stečene izvršenjem krivičnih djela. Privremeno su oduzeti stambeno-poslovni objekat u Mokrom, dva stana, dva golfa „petice“, koji se nalaze u depou CJB Istočno Sarajevo, a blokirani su i bankovni računi ovih i sa njima povezanih lica.
Vasić: Posao tek na početku
Direktor policije Gojko Vasić smatra da javnost u Srpskoj ne treba da očekuje da oduzimanje nelegalno stečene imovine bude masovna pojava. – Ukoliko takvih primjera bude pet ili šest godišnje, to je odličan rezultat. Ovdje važnu ulogu mora da odigra pravosuđe i da na osnovu podataka koje dobije iz policije donese odluke o plijenidbi. Ipak, ne treba se zavaravati nekim velikim očekivanjima, jer je ovaj posao u RS tek na početku – ističe Vasić. Novosti