BEOGRAD, Srbija će ubuduće za eksproprijaciju morati da “odriješi kesu”.
Vrijednost zemljišta, koje država otkupljuje za izgradnju infrastrukturnih objekata, mogu da utvrđuju i vještaci, a ne samo Poreska uprava, koja je u mnogim slučajevima do sada, po mnogo nižim cijenama od stvarnih tržišnih, oštetila vlasnike parcela. Ovo je, naime, suština odluke Ustavnog suda, koji je usvojio žalbe građana iz okoline Paraćina na rješenje Višeg suda u Jagodini. Tim vlasnicima je eksproprisano više od devet ari za izgradnju pruge Gilje – Ćuprija – Paraćin za samo 130.815 dinara.
U Ministarstvu građevinarstva kažu za “Novosti” da ova odluka Ustavnog suda, na koju ubuduće mogu da se pozivaju nezadovoljni građani u postupcima eksproprijacije, neće usporiti nijedan kapitalni projekat za koji je Vlada Srbije utvrdila javni interes – primjera radi drumski i željeznički koridori, “Južni tok“.
– Zakonom o planiranju i izgradnji predviđeno je da se, bez obzira na pokrenuti postupak za utvrđivanje vrijednosti nepokretnosti, krajnjem korisniku omogući uvođenje u posjed ako postoji konačno rješenje o eksproprijaciji i zaključak Ministarstva finansija – tvrde u Ministarstvu građevinarstva. – Ovakvim rješenjem, koje je uvedeno Zakonom iz 2009. godine, vlasnicima je omogućeno da zaštite svoja prava u sudskom postupku, ali se on odvija nezavisno od izgradnje objekta za koji postoji utvrđen javni interes i ne može da je zaustavi.
Međutim, kao i u slučaju poništene odluke Višeg suda u Jagodini i ostali sudovi će morati da poštuju stav Ustavnog suda i da napuste dosadašnju praksu po kojoj je procjena zemljišta bila prepuštena samo poreznicima. Ustavni sud je naložio da se vrijednost zemljišta utvrđuje svim dokaznim sredstvima, uključujući i vještačenje. To, naravno, ne može da spriječi gradnju, ali vlasnici mogu za svoje parcele da postignu bolju, pravu tržišnu cijenu. Jer, poreznici imaju svoje skale i zapravo različite aršine kada država kupuje i prodaje zemljište. Naravno, uvijek u korist države iako bi i u jednom i u drugom slučaju tržišna vrijednost morala da bude mjera.
Ova odluka Ustavnog suda je vrlo važan korak u zaštiti prava velikog broja mještana Mijatovca i drugih sela u blizini Paraćina, ali i stanovnika Ovče, Borče, Vreoca, Velikih Crljena, Kostolca, kojima je zemlja u postupku eksproprijacije procjenjivana po 90, 100 ili najviše 320 dinara po kvadratu.
– Svi građani čija je imovina u postupku eksproprijacije, i koji su pokrenuli žalbene postupke kako bi vještaci odredili stvarnu tržišnu vrijednost njihove zemlje, mogu da se pozovu na ovu odluku Ustavnog suda – kaže advokat Predrag Savić. – Sudovi u Beogradu, u kojima se vode postupci za eksproprisano zemljište u Ovči i Borči, angažuju vještake odranije. U nekim slučajevima, procjena Poreske uprave bila je i 10 puta manja od one koju su uradili vještaci. A, nije ni logično da cijenu zemljišta određuje Poreska uprava koja, samim tim što je državna institucija, nije nezavisna.
Poreska skala
Kako poreznici razrezuju cifre najbolje govori primjer parcela u blizini jedne benzinske pumpe u okolini Beograda. Za pojedine vlasnike, kaže advokat Savić, kvadrat je bio procijenjen na trista dinara, a stotinu metara dalje neki su dobijali i 14.000 za kvadratni metar. Novosti