BANJALUKA, Iako je, kalendarski, do početka jesenje sjetve ostalo tek nekoliko sedmica, dobar dio zemljoradnika u BiH o tome i ne razmišlja, već su odustali od sijanja ozimih kultura, jer nemaju čime da kupe gorivo, sjeme i ostali materijal.
Nedžad Bićo, koordinator Udruženja poljoprivrednika u BiH, podsjeća da je iza njih katastrofalna sezona, koja im je opustošila novčanike.
“Jesenja sjetva bi mogla da bude ravna nuli! Poljoprivrednici su do kraja iscrpljeni i neće imati sredstava za tu sjetvu, a ono što su imali od proljetne, uništeno je u poplavama. Podsticaji im nisu plaćeni. To će biti jedna katastrofa. Ma ne znam ko će se uopšte upustiti u jesenju sjetvu”, podvlači Bićo.
Dok je s nama pričao telefonom, kazao nam je da obilazi jednu dosta veliku farmu, čiji vlasnik mu se povjerio da hoće da je zatvara.
“Evo, čovjek je deset puta ponovio da hoće farmu da gasi! Tako će biti isto s jesenjom sjetvom. Poljoprivreda je praktično propala. Poplave su uradile svoj dio, evo sada takođe vidite kakvo je vrijeme. Sve je pred uništenjem”, ocijenio je Bićo.
Obeshrabrujuće analize iznosi i Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, koji podsjeća da ih je “pregazila” poplava, a sada ih brine i kiša koja neprestano pada, što im dodatno otežava situaciju, pošto ne mogu da poberu kukuruz i onda zemljište pripreme za sjetvu.
“S obzirom na vremenske neprilike koje prate cijelu ovu vegetacionu godinu, ni ova jesen nam ništa bolje ne obećava. Prava jesen tek dolazi i mislim da ćemo imati velike poteškoće, prije svega sa skidanjem kukuruza, zbog blata. Samim tim se nameće pitanje pripreme za jesenju sjetvu, koja će biti jako otežana, što znači da će biti probijeni i rokovi, a biće i manje zasijanih površina”, ocijenio je Marinković.
Prema njegovim riječima, platežna moć poljoprivrednika je dosta niska, što se dešava već dugi niz godina, a odraziće se i na predstojeću sjetvu.
“Imamo strašne finansijske probleme. Jasno je da je agrar prezadužen i da ljudi ne mogu da blagovremeno i kvalitetno odrade sjetvu”, istakao je Marinković.
Ostoja Nikolić, poljoprivrednik iz mjesta Batković, kod Bijeljine, zasijaće ove jeseni djetelinu, pšenicu, ječam, stočni grašak i stočni kelj. On ocjenjuje da su oni zemljoradnici kojima su štetu nanijele poplave u dosta teškoj situaciji i treba im pomoć.
“Kada je u pitanju jesenja sjetva, već se vrše pojedine pripreme. Mi ne smijemo, i pored teških vremenskih prilika, da smanjimo površine pod pšenicom, djetelinom, stočnim graškom i ostalim kulturama. Poljoprivrednici će zasijati onoliko površina koliko budu u mogućnosti. Najveći je problem što oni nemaju dovoljno novca”, ocijenio je Nikolić.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u strukturi površina zasijanih u prošlogodišnjoj jesenjoj sjetvi u RS žitarice su bile zastupljene sa 93,3 odsto udjela, a krmno bilje sa 4,2 odsto, dok dosta sitniji procenti otpadaju na ostale kulture.
“Na osnovu prikazanih podataka u RS do sredine decembra 2013. godine zasijana je površina od 71.184 ha, što je za 9,6 odsto više u odnosu na isti period 2012. godine”, kazali su iz Republičkog zavoda za statistiku. Nezavisne novine