SOFIJA, Odustajanje od izgradnje nuklearke “Belene” koštaće Bugarsku milijardu dolara, jer ova zemlja mora da isplati penale ruskoj državnoj kompaniji “Rosatom” koja je trebalo da izgradi nuklearnu centralu.
Bugarski mediji javljaju da je odluka o odustajanje od saradnje sa Rusijom donijeta pod jakim pritiskom SAD.
Bugarski ministar ekonomije i energetike Dilijan Dobrev izjavio je ranije da bugarska strana za odustajanje od nuklearke “Belene” treba da plati 180 miliona evra.
Bugarska je krajem marta odlučila da raskine sporazum sa ruskom kompanijom “Atomstrojeksport”, koja je firma kći kompanije “Rosatom”, o izgradnji nuklearne centrale na Dunavu. Bugarski premijer Bojko Borisov rekao je da je do odustajanja došlo, jer Bugarska nije u stanju da plati izgradnju nuklearke, koja je procijenjena na oko šest milijardi evra.
Izgradnja nuklearke “Belene” počela je 1987. godine na osnovu međuvladinog sporazuma, koji su tada potpisali SSSR i Bugarska. Nakon političkih promjena u Bugarskoj izgradnja je u potpunosti obustavljena, a ta tema ponovo je aktuelizovana 2002. godine. U 2006. godini proveden je tender na kome je pobijedila ruska kompanija “Atomstrojeksport”, a ugovorena cijena izgradnje bila je oko četiri milijarde evra.
Zvanična izgradnja počela je 3. septembra 2008. godine, a u projekat je bila uključena i njemačka kompanija “RVE”, koja se zbog neriješenog finansiranja povukla.
Bugarska je zahavljujući atomskoj elektrani “Kozloduj” najveći proizvođač i izvoznik električne energije u regionu, a nuklearka obezbjeđuje 31 odsto ukupne proizvodnje u zemlji.