BANJALUKA, Tokom proljećnog zasjedanja Narodne skupštine Republike Srpske održano je sedam redovnih i dvije posebne sjednice, na kojima je usvojeno 37 zakona u formi prijedloga i 48 zakona u formi nacrta, te doneseno 37 zaključaka.
Proljećno zasjedanje je trajalo od 22. januara do 20. jula, a u ovom periodu je razmatrano 129 tačaka dnevnog reda.
Radna tijela parlamenta Srpske su imala 164 sjednice, a odbori i komisije održavali su i tematske sjednice.
Od usvojenih zakona, iz Narodne skupštine izdvajaju zakone o socijalnoj zaštiti, o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju invalida, zaštiti životne sredine, zaduživanju, dugu i garancijama Republike Srpske, o izmjenama i dopunama zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca Odbrambeno-otadžbinskog rata RS, te o jedinstvenom registru računa poslovnih subjekata, o gradovima Prijedoru, Doboju, Bijeljini i Trebinju.
Od ostalih usvojenih akata, posebnu pažnju zaslužuju Informacija o obavezama koje za BiH proističu iz procesa pridruživanja Evropskoj uniji sa pregledom realizovanih mjera i aktivnostima, te ostvarenim rezultatima u približavanju propisa Srpske propisima Evropske unije u 2011. godini, zatim Strategija razvoja energetike RS do 2030. godine, Strategija razvoja šumarstva RS 2011 – 2021. godine, Strategija naučno–tehnološkog razvoja Srpske 2012 – 2016. godine, kao i Strategija hemijske bezbjednosti 2012 – 2016. godine.
U saopštenju parlamenta Srpske sa žaljenjem konstatuju da je Vijeće naroda Republike Srpske na svojoj Drugoj posebnoj sjedinici, 26. aprila, oborilo svih 29 amandmana na Ustav Srpske koji su doneseni u Narodnoj Skupštini u martu 2009. godine i kojima je bilo predviđeno usklađivanje pojedinih odredaba Ustava sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama i pratećim protokolima, Konvencijom o pravima djeteta, Evropskom poveljom o lokalnoj samoupravi.
Iz Narodne skupštine dodaju da je bilo predviđeno i brisanje prevaziđenih normi kao što su društvena svojina, ukidanje smrtne kazne, te brisanje odredbe o glavnom gradu po kojoj je Sarajevo još uvijek glavni grad Republike Srpske, a faktički već godinama to jeste Banjaluka.
„Na planu međunarodne saradnje ostvaren je niz kontakata. Izdvajamo susrete sa parlamentima Francuske, Baden-Virtemberga i Saksonije, Valonije i Flandrije, Beča, Tirola, Donje Austrije i Salcburga, te Ekstramadure“, ističe se u saopštenju.
Posebna pažnja u međunarodnim kontakima je stavljena na komunikaciju sa Evropskim parlamentom i Evropskom komisijom, sa kojima su održane desetine sastanaka na različitim nivoima, a ostvareni su kontakti i sa parlamentom Škotske, nastavljena komunikacija sa senatorima i kongresmenima SAD, te Vladom i parlamentom Izraela.
Iz parlamenta Srpske navode da je, pored zakonodavne aktivnosti, posebna pažnja data razvoju i povećanoj efikasnosti Narodne skupštine Republike Srpske i njene službe.
„Potpisan je Memorandum o razumijevanju sa Organizacijom za evropsku bezbjednost i saradnju /OEBS/, koji promoviše modernizaciju parlamenta u smislu planiranja ljudskih i materijalnih resursa, jačanja kapaciteta za evropske integracije i uvođenja IT tehnologija i oruđa u radu parlamenta. U završnoj fazi planiranja je TWINNING projekat jačanja kapaciteta Narodne skupštine iz IPA programa Evropske unije”, navodi se u saopštenju.
Iz Narodne skupštine napominju da je politika otvorenosti rada parlamenta nastavljena potpisivanjem Memoranduma o saradnji sa Evropskim pokretom u BiH, organizovanjem tradicionalnog akademskog časa studentima Pravnog fakulteta banjalučkog Univerziteta, te nastavkom polugodišnjeg programa stažiranja, a u predvorju Male sale Narodne skupštine postavljene su izložbe profesora i studenata Akademije umjetnosti u Banjaluci.
U saradnji sa Arhivom Republike Srpske u ovom periodu je u devet gradova u Republici Srpskoj postavljena izložba povodom dvadeset godina rada Narodne skupštine Republike Srpske.
Izdavačka djelatnost u prethodnom periodu se odnosila na izdavanje Fotomonografije „Narodna skupština Republike Srpske 1991-2011.“, koja je u štampi, a izdat je Zbornik radova sa Međunarodne konferencije o ljudskim pravima, održane 10. decembra 2011. godine u Banjaluci. Srna