SARAJEVO, Analiza ekonomsko-socijalne situacije u Federaciji BiH /FBiH/ i mjere za prevazilaženje krize razmatrani su tokom današnje tematske sjednice Vlade FBiH.
U radu sjednice Vlade učestvovali predstavnici Saveza samostalnih sindikata BiH i Udruženja poslodavaca FBiH, te predsjednik Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH Edhem Biber.
U saopštenju Vlade FBiH navodi da je tematskoj sjednici, osim partnera u Ekonomsko-socijalnom savjetu, prisustvovao i potpredsjednik FBiH Svetozar Pudarić.
Polazište za današnju raspravu bili su i prijedlozi mjera za prevazilaženje krize koje su ponudili predstavnici Saveza samostalnih sindikata BiH i Udruženja poslodavaca FBiH.
Sindikat je, kada je riječ o oblasti rada i socijalne politike, predložio, zadržavanje nivoa stečenih prava radnika i obavezno usklađivanje najniže neto i bruto satnice sa porastom troškova života, kako je predviđeno Opštim kolektivnim ugovorom za teritoriju FBiH.
Iz Sindikata je zatraženo donošenje zakona o bezbjednsti i zdravlju na radu, kao i o štrajku, te izmjene i dopune Zakona o stečaju koji bi osigurao da i radnici, sa svojim ukupnim potraživanjima iz radnog odnosa, budu u prvom isplatnom redu.
Sindikalisti predlažu i efikasno sankcionisanje svih poslodavaca koji neredovno isplaćuju plate i ne uplaćuju doprinosa u skladu sa propisima.
Poslodavci FBiH predlažu jasno definisanje ciljeva i obezbjeđivanje mehanizama za njihovu realizaciju, koji bi u periodu 2014-2017. godina omogućili godišnju stopu rasta ne manju od 3,5 odsto, a rasta zaposlenosti od najmanje 2,5 odsto godišnje.
Pri tome bi pokrivenost uvoza izvozom trebalo da bude povećana za najmanje pet odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Među mjerama za rasterećenje privrede, Udruženje poslodavaca FBiH vidi ukidanje članarine u turističkim zajednicama, naknade za opštekorisnu funkciju šuma i obaveze notarske ovjere akata za pravna lica, kao i smanjenje doprinosa za zdravstveno i osiguranje od nezaposlenosti.
Osvrćući se na zahtjeve za smanjenje parafiskalnih opterećenja, federalno Ministarstvo finansija je upoznalo učesnike da će federalno Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i federalno Ministarstvo životne sredine i turizma pristupiti izmjenama propisa koji regulišu opštu vodnu i naknadu za opšte korisne funkcije šuma, kao i članarine turističkih zajednica.
Uz tehničku pomoć Međunarodnog monetarnog fonda, takođe je rečeno, da je u proceduri donošenje novog zakona o porezu na dobit, čija su rješenja bazirana na zaštiti porezne osnovice.
Kada je riječ o stabilizaciji fondova za PIO i zdravstvenog osiguranja, u 2013. godini je donesen Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o visini stope zatezne kamate na javne prihode, kojim je omogućen otpis zatezne kamate obračunata na dugove po osnovu javnih prihoda.
Na tematskoj sjednici je, između ostalog, istaknuto da je Ministarstvo rada i socijalne politike FBiH pripremilo Prijedlog odluke o utvrđivanju najniže satnice u FBiH kojim je predviđeno da najniža neto satnica iznosi 2,15 KM, najniža neto satnica s porezom na dohodak 2,26 KM, a najniža bruto satnica 3,28 KM.
Jedna od ključnih mjera koje su provedene u proteklom periodu, kaže se u objašnjenju ovog ministarstva, jeste razmatranje i usvajanje u Parlamentu FBiH Strategije reforme penzionog sistema u FBiH. Ova će strategija, uz donošenje na njoj baziranog seta zakona, poboljšati i stabilizovati sistem penzionog osiguranja.
Sjednica Vlade FBiH rezultirala je zaključkom da sve predložene mjere koje su predložili Sindikat i Udruženje poslodavaca FBiH, a prihvatili su ih resorni federalni ministri, postaju sastavni dio Programa rada Vlade FBiH.
O mjerama koje nisu prihvaćene, radna grupa koju će činiti predstavnici Saveza samostalnih sindikata BiH i Udruženja poslodavaca FBiH će razgovarati pojedinačno sa resornim ministrima.
Na sjednici je zaključeno da će za 60 dana biti organizovan novi sastanak u istom sastavu na kojem će biti analizirano provođenje današnjih zaključaka i usvojenih mjera. Srna