SARAJEVO, Nadležna tijela za bankarstvo u BiH treba da osiguraju da filijale banaka budu dobro kapitalizovane, da imaju adekvatnu likvidnost i mogu raditi samostalno ako se matična banka nađe u poteškoćama, smatra bivši guverner Centralne banke BiH Piter Nikol.
Nikol je u Sarajevu učestvovao na akademskoj radionici o temi “Bankarska unija EU i njen uticaj na zemlje nečlanice”, koju su organizovali Fondacija Unikredit i univerziteti i Unikredit banka u saradnji sa Ekonomskim fakultetom Univerziteta u Sarajevu s ciljem da se razmotri uticaj bankarske unije na BiH.
“Uticaji Evropske bankarske unije na nadzor banaka u stranom vlasništvu koje posluju u BiH bi trebalo da budu pozitivni“, rekao je Nikol u uvodnom obraćanju.
On je naveo da se “čini da Evropska bankarska unija neće stvoriti značajnu promjenu u načinu na koji se nadziru podružnice banaka u vlasništvu EU na evropskom nivou, već će i dalje biti pod nadzorom nacionalnog supervizora zemlje u kojoj se nalazi matična banka”.
“Tu bi trebalo biti indirektnih koristi za BiH od pojačanog nadzora, koji će Evropska bankarska unija nametnuti matičnim bankama”, rekao je Nikol koji je i savjetnik centralnih banaka zemalja u regiji.
Na radionici se razgovaralo i o strukturi Evropske bankarske unije, razlozima njenog formiranja, jačanju evrozone, ulozi banaka u stranom vlasništvu u bankarskoj transformaciji u BiH i implikacijama konsolidacije u bankama EU na BiH, saopšteno je iz Unikredit banke.
Predsjedavajući Unikredit i Univerziteta naučnog komiteta Franko Bruni istakao je da je jedan od razloga stvaranja bankarske unije povezan sa stvaranjem jedinstvenog tržišta za financijske usluge i slobodan promet novca.
Član Uprave i izvršni direktor upravljanja finansijama Unikredit banke Gordan Pehar zadovoljan je što su organizovanjem radionice doprinijeli boljem shvatanju ove aktuelne teme.
Radionici su prisustvovali predstavnici domaćih i međunarodnih finansijskih institucija, ekonomski i bankarski stručnjaci, profesori i studenti. Srna