PODGORICA, Vlada Crne Gore održala je danas prvu elektronsku sjednicu, a tim povodom konstatovano je da će primjena savremenih informaciono-komunikacionih tehnologija unaprijediti kvalitet i efikasnost rada državne uprave i značajno doprinijeti smanjenju troškova.
Vlada je utvrdila Prijedlog zakona o kontroli predmeta od dragocjenih metala, kojim se definišu prava i obaveze proizvođača, uvoznika, kao i trgovaca predmetima od dragocjenih metala.
Iz vladinog Biroa za odnose sa javnošću saopšteno je da se novim zakonom obezbjeđuje primjena crnogorskih državnih žigova i metoda ispitivanja zasnovanih na međunarodnim standardima, s ciem potvrđivanja ispravnosti predmeta od dragocjenih metala i zaštite proizvođača i potrošača od njihove nelegalne proizvodnje i prometa.
Na današnjoj sjednici utvrđen je i Prijedlog zakona o potvrđivanju Evropske konvencije o pravima djeteta.
S ciljem energetske valorizacije vodnih potencijala Crne Gore, Vlada je utvrdila nacrte detaljnog prostornog plana za prostor višenamjenskih akumulacija na rijeci Morači i strateške procjene uticaja na životnu sredinu, sa programom javne rasprave.
S obzirom na izuzetan ekonomski značaj projekata i izraženo interesovanje javnosti za njihovu realizaciju, naročito sa aspekta zaštite životne sredine, uvid u dokumente biće omogućen prije formalnog početka rasprave, kako bi svi zainteresovani imali dovoljno vremena da pripreme kvalitetne sugestije, navodi se u saopštenju.
Na sjednici su prihvaćeni ugovori između Vlade Crne Gore i Erste banke Podgorica o kreditima za finansiranje završetka radova na izgradnji objekta namijenjenog za potrebe Uprave policije i restauracije spomenika kulture na Cetinju.
Vlada je prihvatila i Garanciju za Ugovor o kreditu između Erste banke i Crnogorskog fonda za solidarnu stambenu izgradnju.
Kreditni aranžman, u visini od 3,8 miliona era, namijenjen je za kupovinu nepokretnosti u Nikšiću, koje su u vlasništvu Samostalnog sindikata Rudnika Boksita. Stambeni Fond na tom zemljištu planira izgradnju stanova za socijalno ugrožene kategorije stanovništva, odnosno za građane koji nijesu u mogućnosti da po tržišnim uslovima obezbijede stambeni prostor.
Razmatrajući realizaciju socijalno-sanacionog programa u Rudniku Boksita, Vlada je konstatovala da je većina obaveza prema radnicima ispunjena u dogovorenom roku, ali je došlo do kašnjenja u isplati regresa, toplog obroka i jubilarnih nagrada.
U međuvremenu, nadležni organi su obezbijedili uslove da i ova dugovanja budu isplaćena, čime će biti u potpunosti ispunjene obaveze prema radnicima, za koje je Vlada garantovala. Takođe, zaključeno je da naknadni zahtjevi jednog dijela radnika Rudnika Boksita nesu bili predmet dogovora postignutog sa sindikatom kompanije.