GRADIŠKA, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske organizovalo je danas u Dušanovu, kod Gradiške, manifestaciju “Dani strnih žita 2015”, na kojoj su prikazane površine sa 48 sorti pšenice, ječma, tritikala i zobi iz 10 selekcijskih kuća.
Pomoćnik ministra za resor pružanja stručnih usluga u poljoprivredi Boris Pašalić rekao je da se procjenjuje da je ove sezone u Republici Srpskoj zasijano 25.000 hetara strnim žitima, što je znatno manje od višegodišnjeg prosjeka od 40.000 hetara.
“Na smanjenje sjetvenih površina strnim žitima najviše su uticale prošlogodišnje poplave, koje su prouzrokovale nemogućnost pravovremene berbe kukuruza i pripreme zamljišta za jesenju sjetvu pšenice”, naglasio je Pašalić.
On je naveo da je nemogućnost obimnije sjetve pšenice uslovila sjetvu većih površina jarim žitima, kao što je ječam, ali i više zasijanih površina sojom.
Prema njegovim riječima, u toku proljećne sjetve kukuruza u Republici Srpskoj ostvaren je višegodišnji prosjek sa 130.000 hektara zasijanih ovom kulturom.
Pašalić je istakao da Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u saradnji sa Ministarstvom finansija Republike Srpske, svakodnevno nastoji da obezbijedi isplatu podsticaja za prošlu godinu u visini oko 12 miliona KM.
“Plan je bio da se do kraja maja isplate podsticaji za prošlu, a da od početka juna počne isplata podsticaja za poljoprivredu i za ovu godinu i Ministarstvo se trudi da se taj plan i realizuje”, rekao je Pašalić.
On je naveo da i ove godine podsticaj za proizvedenu pšenicu po hektaru iznosi 250 KM, obezbjeđuje se 100 litara regresiranog dizela za sjetvu, a planirana je i premija za predatu pšenicu mlinsko-pekarskoj industriji u Republici Srpskoj.
“Kolika će premija biti zavisiće od količine proizvedene pšenice, a isplaćivaće se procentualno u odnosu na prosječnu cijenu pšenice na tržištu”, istakao je Pašalić.
On je dodao da su u Strategiji poljoprivrede i u zakonu o podsticajima, koji je u pripremi, predviđene subvencije i za osiguranje usjeva kod osiguravajućih kuća.
“Voćarska proizvodnja moći će se zaštititi od grada podizanjem protivgradnih mreža, dok je to u ratarstvu nemoguće. Protivgradna preventiva Republike Srpske čini sve da zaštiti usjeve od grada, ali je u dosta slučajeva moguće samo ublažiti štetu”, rekao je Pašalić.
Resor za pružanje usluga u poljoprivredi i ove godine zasijao je 10 oglednih površina u Republici Srpskoj, dva strnih žita i osam kukuruzom.
Pašalić je rekao da je cilj manifestacije “Dani strnih žita”, koja će sljedeće sedmice biti održana i u Bijeljini, da se poljoprivrednim proizvođačima pokaže koje sorte daju najbolje proizvodne rezultate u ovdašnjim uslovima.
Dragan Mandić sa Poljoprivrednog instituta Banjaluka rekao je da su zasijana strna žita trenutno u dobrom stanju, što je garancija većih prosječnih prinosa, ukoliko ne bude značajnijih nepogoda.
On je dodao da je protekli kišni period pozitivno uticao na zasijana strna žita. Srna