BRISEL, Na sastanku ministara finansija 17 zemalja članica evrozone u Briselu odlučeno je da španskim bankama bude odobrena pomoć od 39,5 milijardi evra, javio je dopisnik Srne.
Iznos koji je odobren španskim bankama mnogo je manji od 100 milijardi evra koliko je razmatrano u početku.
Sredstva, koja će biti dodijeljena iz novih fondova evropskog mehanizma za stabilnost, koji je namijenjen za spas banaka, trebalo bi da budu dovoljna da se stabilizuje španski bankarski sistem.
Prva tranša pomoći trebalo bi da bude isplaćena iduće sedmice.
Osim Španije, na dnevnom redu kasno sinoć završene sjednice bio je i Kipar čijim bankama je potrebno 17,5 milijardi evra za konsolidovanje.
Nakon odluke da budu odobrena dodatna sredstva za pomoć grčkim bankama, očekuje se da će ista odluka biti donesena i za Kipar. Bankarski sistem ove ostrvske zemlje usko je vezan za grčki, pa se svaki potres u Atini osjeti i na Kipru.
Iako se čini da je suma od 17,5 milijardi evra, za koju se procjenjuje da je dovoljna za spas kiparskog bankarstva, mala u poređenju sa Grčkom ili Španijom, riječ je iznosu koji je jednak kompletnom kiparskom BDP-u.
Prije konačne odluke o pomoći Kipru, Brisel čeka rezultate detaljne analize ostrvske finansijske situacije.
Njemački ministar finansija Volfgang Šojble, koji je odigrao ključnu ulogu u postizanju dogovora o pomoći Grčkoj, izrazio je zadovoljstvo postignutim rješenjem za Španiju.
Francuski ministar finansija Pjer Moskovici rekao je da više uopšte nije zabrinut.
Irski ministar finansija Majkl Nunan istakao je da je “izvjesno da je svim nagađanjima o slomu evrozone došao kraj”. “Potpuno smo saglasni u vezi sa procjenom da je evro bezbjedan”, rekao je Nunan.
Nakon samita prošle nedjelje na kojem je postignut sporazum između zemalja članica EU i Međunarodnog monetarnog Fonda o reprogramiranju grčkog duga, ministrima finansija ostaje da čekaju rezultate grčkih napora da otkupe dug, ili jedan njegov dio.
Otkup javnog duga predstavlja dio paketa mjera koje evrogrupa preduzima u sastavu plana pomoći Grčkoj.
Na sastanku su predstavljene osnovne smjernice tog plana, prema kojem bi se Fond punio sredstvima međunarodnih donatora. Ako taj plan uspije, Grčka bi mogla da računa na otkup oko 30 milijardi evra sopstvenih dugovanja.
Ako Grčka želi da joj bude odobrena nova pomoć, ovaj plan mora da bude uspješan, pogotovo zbog pritiska MMF-a, koji je, nakon dugog protivljenja, prošle nedjelje konačno pristao na kompromis u vezi sa restrukturisanjem grčkog duga.
Dok se bavila rješavanjem problema u vezi sa evrom i finansijskom krizom, evrogrupa je u drugi plan stavila važan problem, a to je da dugogodišnji predsjednik evrogrupe Žan Klod Junker napušta ovu dužnost krajem godine, a još nije jasno ko bi trebalo da ga naslijedi na toj poziciji.
“Molio sam vas da preduzmete sve da bi na mjesto predsjednika evrogrupe imenovali nekog drugog ministra finansija”, izjavio je sinoć Junker, koji je na ovoj funkciji još od januara 2005. godine. Srna