BANJALUKA, Ulazak Hrvatske u Evropsku uniju 1. jula ove godine neće uticati na status 63 hotela, odmarališta i poslovna prostora u ovoj zemlji, a koje su u vlasništvu Republike Srpske, jer su pod zabranom raspolaganja.
Izjavio je to portparol Investiciono-razvojne banke RS Zoran Popović, dodavši da bi nekretnine kojima su raspolagala ili raspolažu preduzeća iz Srpske trebalo da budu prodate preko ovlašćenog zastupnika.
Prema nekim procjenama, imovina RS, koja je poslije raspada SFRJ ostala na teritoriji Hrvatske i Slovenije, danas vrijedi više od dvije milijarde maraka, ali Srpska od toga nema nikakve koristi.
U pasivnom podbilansu koji je sačinjen prilikom izrade privatizacionih programa 101 nekretnina u Srbiji uknjižena je kao vlasništvo Srpske, 44 nekretnine u Crnoj Gori, tri u Sloveniji i jedna u Makedoniji. Preduzeća iz RS imaju i 117 nekretnine na teritoriji FBiH.
– Nad nekretninama preduzeća iz RS u zemljišnim knjigama upisana je zabrana raspolaganja do zaključivanja bilateralnog sporazuma između BiH i Hrvatske, ali situacija se razlikuje od nekretnine do nekretnine. Za određen broj njih, Vlada RS već je donijela odluke o prenosu na Srpsku, a za dio preduzeća vode sudske sporove. Dio je prije osnivanja Fonda za upravljanje nekretninama i potraživanjima u vlasništvu RS nelegalno otuđen – naveo je Popović.
Pravobranilac RS Slobodan Radulj kaže da je problem to što nekadašnje republike SFRJ nikad nisu sklopile bilateralne sporazume iako su po aneksu G sporazuma o sukcesiji to bile obavezne.
– Prema tom aneksu, imovina koja je ostala na teritoriji druge države rješava se sporazumno, a ne u sudovima, ali Hrvatska nije za to zainteresovana, jer je mnogo više naše imovine ostalo na njenoj teritoriji, nego njihove ovdje – kaže Radulj.
Bivši advokat, danas notar, Milomir Prorok iz Višegrada tvrdi da je od 1999. do 2001. godine prodao 30 tih nekretnina.
– U tom periodu uz saglasnost vlasti prodao sam ukupno 42 odmarališta preduzeća iz BiH, Srbije, Makedonije, od toga 30 iz RS – kazao je Prorok, koji je 2001. godine prodao odmaralište banjalučkog “Incela” u Poreču za 253.000 njemačkih maraka. Taj novac nikad nije uplaćen “Incelu”.
Brojni hoteli, luksuzne vile i mnoga radnička odmarališta uz hrvatsku obalu na Jadranu vlasništvo su BiH.
Među njima je luksuzna vila “Aurora” u Trstenom sa više od osam hiljada kvadratnih metara zemljišta, vile “Erika” u Dubrovniku kao i vile “Trpanj”, “Šojat” i “Tarkov” u Brelima. U vlasništvu BiH su i objekti “Sirena” u Podgori, odmaralište Lozica u Dubrovniku, bolnički kompleks u Cavtatu, odmaralište u Omišu, hotelski kompleks u Srebrenom… Zvaničnici BiH tvrde da BiH ima suvlasnički dio u dubrovačkom hotelu “Belvedere” i u hotelskom kompleksu “Vrtovi sunca”, kao i zgradi željezničke stanice u Dubrovniku.
Prodaja
Popović kaže da će, poslije donošenja podzakonskog akta o načinu procjene, uslovima i načinu prodaje, posebno za svaku nekretninu Vlada donositi odluku o prenosu na RS.
– Prodaje nekretnina u Hrvatskoj još nije bilo. Rokovi ne postoje, jer vlasnička prava ne zastarijevaju, a novac od prodaje trebalo bi da ide Fondu za upravljanje nekretninama i potraživanjima u vlasništvu RS – naveo je Popović. Glas Srpske