BEOGRAD, Kompanija „Guan nan“ iz Kine, kao jedini učesnik na licitaciji Agencije za privatizaciju za „Vršačke vinograde“, ponudila 5,2 miliona evra, ali još uvijek, kako objašnjavaju u „Vinogradima“, nije postala i njihov vlasnik.
Potpisivanje ugovora o kupoprodaji, kojim je, u subotu, rezultat licitacije trebalo da bude ozvaničen, kako objašnjava Dejan Nestorov, komercijalni direktor „Vršačkih vinograda“, kompanije koja je u restrukturiranju, odloženo je, i ne zna se kada će biti upriličeno.
Koznzorcijum iz Kine se, podsjećamo, prošlog petka jedini kvalifikovao na licitaciji za kupovinu ovog najvećeg proizvođača vina u Srbiji, i, samim tim, iskoristio je zakonsku mogućnost da odustajanjem od licitacije, početnu cijenu od 17,6 miliona evra, prvo smanji na 8,9, a zatim i na 5,2 miliona.
– Moglo se čuti da smo već prodani, ali, koliko je meni poznato, kupoprodaja je realizovana tek kada se potpiše ugovor i kada se novac isplati – kaže Nestorov. – Ne vjerujem da će ugovor biti potpisan do kraja ove nedjelje. Očekujemo sastanke u Ministarstvu finansija i ekonomije, i tada ćemo vidjeti kakva će sudbina ovog ugovora biti. Cijena od 5,2 miliona evra je izuzetno niska. Naša firma, naime, ima zalihe od 8,5 miliona litara vina, koje, trenutno, na tržištu vrijede oko 4,5 miliona evra. Od grožđa iz ovogodišnje berbe, odnosno, od prinosa od osam miliona kilograma, dobićemo 5,7 miliona litara vina, odnosno, dodanih tri miliona evra. Samim tim, kupovina kompanije, koja obrađuje 1.138 hektara vinograda, i još 200 hektara ratarskih kultura, od kojih je 600 hektara u vlasništvu, a ostalo u dugoročnom zakupu, isplatila bi se prodajom zaliha i ovogodišnjeg roda. Kupac bi, praktično, na poklon dobio zemljište, podrum kapaciteta 34,5 miliona litara i svu ostalu infrastrukturu.
Kao realna vrijednost kompletne kompanje, inače, pominjana je i cifra od 30 miliona evra, ali, Nestorov smatra da bi realno bilo, da je firma dobila novog vlasnika po početnoj cijeni na licitaciji.
– Naša kompanija se već jednom „izvukla“ iz neuspješne privatizacije, 2006. godine – kaže Nestorov. – Sada, iako smo u restrukturiranju, isplaćujemo sve obaveze prema državi, i na vrijeme, za svih 256 radnika, ali, pitanje je, da li bi mogli da savladamo još jednu takvu privatizaciju.
Na licitaciji za kupovinu „Vinograda“, uz konzorcijum iz Kine, inače, bili su prijavljeni i rusko-ukrajinski konzorcijum, „MK grupa“ i kompanija „Mile Dragić“. Ove firme, međutim, u roku od deset dana nisu mogle da obezbjede bankarske garancije od 1,7 miliona evra, tako da se nisu „kvalifikovale“ za učešće na licitaciji.
Žalba sindikata
– Obavijestili smo potpredsjednika Vučića o tome da smatramo da je Agencija za privatizaciju, na razne načine favorizovala kupca iz Kine – kaže Jon Popov, predsjednik vršačke organizacije sindikata „Nezavisnost“. – Ovaj kupac, ne računajući na to da bi firmu, bukvalno, mogao da dobije bez dinara, trebalo bi od ministarstva, nadležnog za prodaju, da dobije i 6.000 evra subvencija po svakom novozaposlenom radniku, a takvo pravilo, kako smo saznali, nije važilo za ostale učesnike. Uz to, država je odlučila da proda 100 odsto imovine naše firme, iako mi, mali akcionari, posjedujemo 28 odsto akcija kompanije. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Jadno je da se postave samo demagoski komentari na tekst, osim ako drugih nije bilo. Ja se slazem da su vecina privatizacija prevara i pljacka. Sa VVinogradima je taj deo obavio gos. Rodic u prvoj privatizaciji. Kada pricamo o vrednosti isto mozemo reci i za Smederevsku zelezaru da vredi ali ne vredi vredela je nekad. Tako i VVinogradi, vise ne vrede, to je fakat. Slucajno sam upucen u prodaju i mogu Vam reci da je ovo prva direktna investicija iz Kine ikada. Tih 1200 hektara mogu da se beru jos 2 godine pa mora novi zasad v loze. Novom zasadu treba 4 god da pocne da daje rod, a to novinari nisu napisali ni famozni direktori rekli. zaliha vina postoji, ali cemu vredi ako nemas kome da prodas, a kinezi ce na svom trzistu prodati i doneti devize. i da spomenem da je od aprila do danas politicko rukovodstvo prodalo 5 mil litara vina po ceni od 20 din/litar. bruka i sramota. Kinezi ce zadrzati radnike i investirati 25 mil eura za tri godine. Zivi bili pa videli 🙂