BEOGRAD, Vlada Srbije u petak nije raspravljala o modelu po kome će banke reprogramirati kredite građanima. Odluka je odložena, tako da olakšice neće startovati od sljedeće nedjelje – potvrđeno je „Novostima“.
Udruženje banaka Srbije proslijedilo je zahtjev Narodnoj banci Srbije, ministarstvima i Nacionalnoj korporaciji za osiguranje stambenih kredita, zahtjev za izmjenu postojeće regulative čime bi refinansiranje bilo moguće.- Akcenat je na stambenim kreditima, a od države se očekuje da maksimalno pojednostavi proceduru za novi upis hipoteke i da se vlasnički listovi izdaju po hitnom postupku, a ne da se, kao do sada, na ove papire čeka po mjesec i više dana. Takođe ponovni upis hipoteke i izdavanje nove polise osiguranja stambenog zajma biće besplatni – tvrdi za „Novosti“ jedan od autora modela refinansiranja.
Pravo na odlaganje otplate kredita imaju građani čije su rate zajmova premašile dozvoljeni nivo opterećenja plate od 30, odnosno 50 odsto, zavisno koja pozajmica je u pitanju, kao i oni koji su ostali bez posla.
Odlaganje će biti moguće za sve kredite sa rokom dužim od 12 mjeseci, koji nisu subvencionisani. Grejs period je do dvije godine, ali će dužina odlaganja zavisiti od toga koliki period građanin zapravo mora da vraća pozajmicu. Tako, ukoliko klijent kod banke ima kredit na tri godine, period mogućeg mirovanja pozajmice, u kom će plaćati samo kamatu, biće maksimalno 18 mjeseci.
Kašnjenje
Za sada oko 100.000 kredita se ne otplaćuje. To je oko 10 odsto od odobrenih zajmova. Do sada su banke odobrile oko pet milijardi evra raznih zajmova stanovništvu. Kašnjenje u otplati iznosi 3,3 odsto. Najveća docnja je kod kreditnih kartica i dozvoljenog minusa. Novosti