BEOGRAD, Srbija je odlaskom mladih visokoobrazovanih kadrova u inostranstvo u posljednje dvije decenije, kako se procjenjuje, izgubila oko 12 milijardi evra, pišu Novosti.
U svakoga ko sa diplomom srpskog fakulteta ode u svijet država je već uložila najmanje 10.000 evra.
Milione dinara država, ali i kompanije, godišnje ulažu u mlade talente, a svaki potrošen dinar “oplodi se”, ali uglavnom ne u Srbiji.
Sa srpskim diplomama talenti odlaze u svijet i tamo završavaju doktorate i dobijaju posao u prestižnim firmama.
Među talentima ima onih koji, iako primaju i nekoliko stipendija istovremeno, tvrde da im država ništa nije pomogla i da će zauvijek da odu.
Država je, tako, na “klackalici” da li da ulaže u najperspektivnije ili da pomogne onima koji su “samo” dobri, možda i osrednji.
Prvi su već odlučili da kupe kartu u jednom pravcu, jer su im vrata svjetskih univerziteta širom otvorena, a drugi u većini ostaju u Srbiji.
Novca ni za jedne ni za druge nema previše, ali se, kako navodi list, ne može reći da talenti ne dobijaju ništa od države.
Samo iz Fonda za mlade talente Srbije od 2008. godine do danas novac je dobilo 8.500 studenata i đaka.
Prema riječima Miloša Radosavljevića, iz Fonda, đaci za osvojene medalje na državnim i međunarodnim takmičenjima jednokratno dobijaju od 20.000 ili oko 200 evra do 200.000 dinara ili oko 2.000 evra.
Stipendije najboljima dodjeljuje i srpsko Ministarstvo prosvjete i nauke – doktoranti mjesečno dobijaju po 32.000 dinara, a samo prošle godine ovo ministarstvo je dalo gotovo 15 miliona dinara u bruto iznosu za stipendiranje đaka.
Dodatno, kažu u Ministarstvu, finansiraju i 500 posebno nadarenih učenika i studenata, koji primaju zavisno od uzrasta – 7.500 do 15.000 mjesečno.
Osim državnih institucija, talente podržavaju i mnogobrojne kompanije, koje su pojedinačno, školama i fakultetima prošle godine davali iznose od 100.000 ili oko 1.000 evra do 300.000 dinara ili oko 3.000 evra. Novosti