BEOGRAD, Novac, kao i nedostatak odgovarajućeg radnog mjesta motivi su zbog kojih odlaze iz Srbije i ljekari i sestre i tehničari.
Posebno zabrinjava to što odlaze specijalisti sa višegodišnjim iskustvom kojih je, inače, nedovoljno u zemlji.
Direktorka Ljekarske komore Srbije Tatjana Radosavljević kaže da je država na velikom gubitku.
“Sa jedne strane imate apsurd da 2.500 hiljade ljekara čeka na birou bez neke izgledne šanse da se zaposli. Sa druge strane imate ljekare koji su školovani i čije školovanje traje između 25 i 30 godina i koji kao gotovi stručnjaci odlaze u zemlje gdje su vrlo cijenjeni i dobro plaćeni”, rekla je Radosavljevićeva.
Ministraka zdravlja Slavica Đukić Dejanović smatra da se boljom saradnjom sa lokalnim samoupravama može uraditi više na zapošljavanju tih ljudi jer su oni, kako kaže, potrebni u preventivnim i aktivnostima ranog dijagnostikovanja i kvalitetnog liječenja.
“Skoro 85 odsto bolesti kojima se bavi medicina 85 odsto se liječi u primarnoj zaštiti. Dakle za njih ima mjesta u jednoj malo drugačijoj organizaciji i naravno ne za sve odjednom”, rekla je Đukić Dejanović.
Procjenjuje se da školovanje jednog ljekara specijaliste državu košta oko 100.000 evra. Najčešće odlaze u Sloveniju, Njemačku, Norvešku, Kuvajt, Libiju, prenose agencije.