BEOGRAD, Garderoba iz prošlogodišnjih kolekcija, koja lani nije našla kupce, ove godine se prodaje i po cijeni većoj nego prošle.
Kupce zabrinjava i to što se stara roba do dolaska nove sezone mjesecima čuva u prljavim i vlažnim skladištima čiju ispravnost ne kontroliše nijedna inspekcija, pa mnogi po izlasku iz butika, osim računa, dobiju alergije i kožne infekcije.
Kaput koji je prošle godine koštao 5.500 dinara (oko 94 KM), sada košta 400 dinara više. Trgovci kažu, uračunali su u cijenu promjenu kursa, a kupce od neprimjerene cijene više brine u kakvim je uslovima ova odjeća dočekala novu sezonu, jer iskustva dermatologa pokazuju da im se sve više mladih obraća sa kožnim oboljenjima koja su dobili isprobavajući prljavu odjeću i obuću.
Uslove u kojima se skladišti odjeća iz prethodnih sezona ne kontroliše nijedna inspekcija.
“A trebalo bi. I to ne jedna, nego tri. Tržišna bi trebalo da kontroliše da li količina robe odgovara knjigama koje vode, sanitarna – zdravstvene uslove u kojima se čuva odjeća, a fitosanitarna bi trebalo da provjerava koje se hemikalije koriste za ubijanje gamadi – pacova i buba, i kakav uticaj te hemikalije imaju po zdravlje građana”, kaže za “Blic” Goran Papović, predsjednik Nacionalne organizacije potrošača.
Odjeća u mnogim prodavnicama se osjeća na formalin i, kažu potrošači, nemoguće je da nijednom inspektoru ne privuče pažnju. Posebno je važno ako se zna da ova hemikalija, koja se koristi za dezinfekciju odjeće, može da izazove iritaciju očiju i kože, ali i razne alergije.
“Vlasnici butika stavljaju različite hemikalije i naftaline kako bi zaštitili odjeću od moljaca, a sve to ima opasan uticaj na zdravlje ljudi. Potrebna je ozbiljna kontrola skladišta i magacina, a mislim da je niko ne sprovodi”, kaže Vera Vida, predsjednica Centra potrošača Srbije.
Radnik u jednom butiku objašnjava za “Blic” da mnogo odjeće kruži od skladišta do prodavnice već godinama.
“Evo, mi i dalje prodajemo kapute od prije četiri godine. Magacini su zimi vlažni, ljeti suvi i prašnjavi, a i u samoj prodavnici ista majica prođe kroz nebrojeno mnogo ruku”, priča on.