BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je Prijedlog zakona o odgođenom plaćanju poreskog duga, prema kojem se poreski dug može izmiriti odgađanjem plaćanja jednokratno, a najduže do godinu dana i odgađanjem plaćanja u jednakim mjesečnim anuitetima najduže do 60 mjeseci.
Obrazlažući predloženo zakonsko rješenje, ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da je zakon o odgođenom plaćanju poreskog duga posljedica usaglašavanja odredaba Zakona o posebnim načinima izmirenja poreskog duga sa presudom Ustavnog suda Republike Srpske kojom je za određene odredbe navedenog zakona utvrđeno da nisu u saglasnosti sa odredbama Ustava Republike Srpske.
“Predloženi zakon sadrži u najvećem dijelu iste odredbe u odnosu na odgođeno plaćanje poreskog duga koje sadrži i Zakon o posebnim načinima izmirenja poreskog duga, sa razlikom što se isključuje iz primjene odredaba ovog zakona poreski dug nastao po osnovu poreza na nepokretnosti”, rekao je Tegeltija.
Prema njegovim riječima, privredni subjekti su tokom proteklih kriznih godina izbjegavali izmirenje poreskih obaveza, težeći da se na taj način makar privremeno finansijski rasterete.
“Intencija predlagača jeste da se kreiranjem ovog alternativnog pravnog osnova izbjegne gušenje privrednih aktivnosti”, rekao je Tegeltija i dodao da nije neuobičajeno da se države u ovakvim situacijama opredjeljuju za pojedine oblike poreskih amnestija, posebno u slučaju postojanja visokih iznosa potraživanja, da bi poboljšale performanse budžeta i funkcionisanje Republike.
Ministar finansija Republike Srpske istakao je da se omogućavanjem da se poreski dug plati u ratama, stvaraju uslovi za rasterećenje poreskih obveznika da bi oni bili u mogućnosti da redovno plaćaju svoje tekuće obaveze, čime se istovremeno stvaraju uslovi za oporavak privrede i razvoj preduzetništva.
Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Jasna Lukić rekla je da su predložene odredbe ovog zakona posljedica aktivnosti predviđenih u Ekonomskoj politici Republike Srpske za 2015. godinu kojima se posebna pažnja posvećuje povećanju privredne aktivnosti, posljedično, poboljšanju položaja privrednih subjekata u Republici Srpskoj.
Poslanik NDP-a Dragan Čavić rekao je da je upitna ustavnost predloženog zakonskog rješenja, a da je lično, i kao čovjek i kao stručnjak, protivnik bilo kakve “milosti” u ekonomiji.
Poslanik SRS Republike Srpske Milanko Mihajilica smatra da se pitanje naplate poreza mora bolje urediti, ali da su poreski organi u Srpskoj “pod političkim pritiskom”.
Samostalni poslanik Ilija Stevančević istakao je da se novom zakonu više raduju oni koji već imaju poreski dug, a da mu nije jasno kako će zakon doprinijeti povećanju broja zaposlenih u Srpskoj.
“Mi u PUP-u, odnosno bolje rečeno penzioneri, smatramo da poreske službe nisu obavile svoj posao kada je riječ o naplati doprinosa za PIO zbog čega smo i predložili da isplata penzija bude iz budžeta”, rekao je Stevančević.
U Narodnoj skupštini Republike Srpske u toku je razmatranje Prijedloga zakona o računovodstvu i reviziji Republike Srpske. Srna