SARAJEVO, Sastanak stalnih visokih predstavnika zemalja sukcesora bivše SFRJ, koji je bio zakazan za sutra u Beogradu, odgođen je iz tehničkih razloga i trebalo bi da bude održan do 10. maja – izjavio je Srni pomoćnik ministra finansija BiH Zenit Kelić.
Kelić je rekao da su odgađanje sastanka predložile Slovenija i Srbija, ali da nije riječ ni o kakvoj opstrukciji niti političkim preprekama, nego o tehničkim razlozima, jer nikome više nije u interesu da se ovo pitanje odgađa.
“Slovenija, koja je dobila novu vlast, predložila je odgađanje sastanka jer namjerava da imenuju svog novog predstavnika u pregovorima, a Srbija zato što kao domaćin još nije obavila konsultacije sa svih pet zemalja sukcesora, a i zbog svog Zakona o privatizaciji, odnosno uredbe kojom se određuju rokovi do kada pravni subjekti iz država nastalih disolucijom bivše SFRJ mogu da pokušaju da riješe sa Vladom Srbije odnose u vezi sa vraćanjem imovine njihovih preduzeća koja je ostala u Srbiji” – pojasnio je Kelić.
Prema njegovim riječima, Gašo Knežević, predstavniik Srbije, zemlje domaćina sastanka, bio je 6. aprila u BiH na konsultacijama o dnevnom redu, a nakon toga u Zagrebu, i namjerava još da do kraja mjeseca boravi u Sloveniji, a početkom maja u Makedoniji.
On je naveo da je Knežević nakon boravka i konsultacija u BiH i Hrvatskoj nagovijestio da će biti moguće usaglasiti dnevni red.
“Od Srbije i Hrvatske je prihvaćena inicijativa BiH da se na dnevnom redu sastanka u Beogradu nađe pitanje diplomatsko-konzularnih predstavništava, raspodjele sredstava mješovitih banaka i imovine preduzeća. Iako nije zainteresovana da se pitanja pokretne vojne imovine rješavaju bilateralnim pregovorima Srbija nema ništa protiv da se i ovo pitanje nađe na dnevnom redu sastanka”, istakao je Kelić.
Prema njegovim riječima, u pripremi je i sastanak komisije za Aneks C Sporazuma o sukcesiji koji se tiče sredstava iz mješovitih banaka, a čiji bi domaćin trebalo da bude BiH.
“Mi smo utvrdili neki dnevni red koji će ići na usaglašavanje sa ostalim predstavnicima zemalja sukcesora. Najbolje bi rješenje bilo da taj sastanak bude održan nakon sastanka stalnih visokih predstavnika u Beogradu sa kojeg će vjerovatno biti date smjernice kako da rade pojedinačne komisije za svaki aneks” – naglasio je Kelić.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Do 1991 godine bio sam aktivno vojno lice na službi u Sloveniji-Ljubljana gdje sam posjedovao stan koji sam napustio po odlasku apo naredbi Vrhovne komande.
Da li je moguće da ja i hiljade drugih vojnih lica koji smo bili na vojnoj službi u Sloveniji nemamo nikakva prava a u ostalim republikama su stanarska prava priznata kao vlasništvo ili su vlasnici drugačije obeštećeni.Šta vlast BiH u ovim pregovorima zastupa i koga,izgleda da je borba za poslovne prostore koji su već rasprodali između sebe još samo da to legalizuju,sramota!
Imam staru deviznu štednju u Dafiment banci u Beogradu, građanin sam BiH ali po mjestu prebivališta ne mogu da ostvarim pravo na isplatu novca, za razliku od građana Srbije koji ostavraju isplatu stare devizne štednje.Očito kršenje ljudskih prava po mjestu boravka