KARLSRUE, Njemački Ustavni sud odbio je danas seriju tužbi čiji je cilj bio blokiranje učešća Njemačke u pružanju finansijske pomoći Grčkoj i ostalim zemljama evrozone.
Sud je u obrazloženju presude napomenuo da parlament ubuduće mora da ima veću ulogu u donošenju odluka o isplati pomoći drugim zemljama.
Najviši državni sud u Karlsrueu saopštio je da njemačka Vlada mora da zatraži odobrenje od parlamentarne komisije za budžet prije nego što pruži takvu pomoć.
Ovaj zahtjev dodatno će usporiti proces rješavanja dužničke krize u zemljama evrozone, pošto je ekonomija Njemačke najveća u Evropi, a njene odluke imaju posljedice po čitav region.
Tužbe protiv isplate pomoći drugim zemljama podiglo je šest uglednih evroskeptika.
Članice evrozone ranije su odlučile da isplate pomoć Grčkoj, Portugalu i Republici Irskoj iz Evropskog fonda za finansijsku stabilnost, koji je osnovan radi pružanja podrške zemljama sa velikim dugovima.
Ekonomista “Dojče banke” Nikolaus Hajnen izjavio je prije donošenja odluke u Ustavnom sudu da ne treba očekivati da će Njemačka ubuduće isplaćivati pomoć kao što je to ranije činila.
Jedan od lidera njemačke vladajuće koalicije, Horst Zihofer iz Hrišćanske socijalne unije, rekao je listu “Bild” da se ne može isključiti mogućnost da Grčka napusti zonu zajedničke evropske valute.
Ova izjava lidera jedne od tri stranke iz vladajuće koalicije u suprotnosti je sa stavom kancelarke Angele Merkel, koja kaže da “ne postoji nikakva mogućnost” da Grčka prestane da koristi evro.