PRIJEDOR, Predsjednik regionalnog Udruženja tekstilaca “Pd-teks” Elizabeta Josipović potvrdila je da je Ministarstvo finansija Republike Srpske (RS) odbilo inicijativu u kojoj je ovo udruženje tražilo smanjenje stope poreza i doprinosa na plate zaposlenih radnika.
Ona je izrazila razočarenje negativnim odgovorom, ističući da “kreatori ekonomske politike, ne samo da nemaju razumijevanje, već i ne poznaju privrednu situaciju u oblasti tekstila u kojoj je zaposleno oko 10 000 radnika”.
“Ovo tvrdim na osnovu dopisa koji nam je stigao iz pomenutog ministarstva, a u kojem je, između ostalog, navedeno da suština problema u tekstilnoj industriji nije u oporezivanju i poreskim stopama, već u nedostatku posla i tržišta, što nema nikakve veze sa stvarnošću”, rekla je Josipović, koja je i direktor “Skontoproma”, jednog od najuspješnijih izvoznih preduzeća u RS.
Ona je istakla da je Udruženje tekstilaca “Pd-teks”, čiju inicijativu su podržala i ostala tekstilna preduzeća u RS, očekivalo otvorene razgovore o stanju u oblasti tekstilne industrije, a ne suvoparan dopis u kome je navedeno da bi “udovoljavanje njihovim zahtjevima narušilo koncept oporezivanja propisan Zakonom o porezu na dohodak i Zakonom o porezu na dobit”.
Elizabeta Josipović je napomenula da to nije slučaj u zemljama okruženja, navodeći primjer Hrvatske u kojoj je stopa doprinosa za tekstilnu industriju 36 odsto.
Ona je podsjetila da je Udruženje tekstilaca na adrese više ministarstava krajem oktobra uputilo inicijativu za smanjenje sadašnje stope doprinosa na neto platu zaposlenih, koja iznosi 52 odsto, kao i za smanjenje obaveza poslodavca za zdravstveno osiguranje, te provođenje odluke o ukidanju poreza na topli obrok za one poslodavce koji imaju uspostavljenu sopstvenu kuhinju.
Udruženje tekstilaca “Pd-teks” u obrazloženju inicijative navelo je da je tekstilna industrija niskoakumulativna grana u kojoj perspektivu zbog niskih primanja od 305 KM ne vide ni radnici, kao ni nezaposlena lica, tako da preduzeća iz ove branše imaju stalni problem sa manjkom radne snage.
“Nepovoljna situacija, kreirana od ino-partnera koji utvrđuju konačnu cijenu proizvoda, stavlja poslodavce u bezizlaznu situaciju koja im ne dozvoljava bilo kakvo povećanje neto plata”, naglašeno je u inicijativi tekstilaca prijedorske regije.
Regionalno Udruženje tekstilaca “Pd-teks” okuplja 20 preduzeća iz ove oblasti koja zapošljavaju oko 2.000 radnika.