STRAZBUR, Evropski parlament je velikom većinom odbacio kontroverzni Međunarodni zakon o borbi protiv piraterije (AKTA).
Samo nekoliko članica EU, uključujući Njemačku, uzdržalo se od potpisivanja sporazuma dok su ostale izrazile zabrinutost o uticaju dokumenta na njihove građane.
Evropski parlament ignorisao je molbe Evropske komisije da je AKTA neophodna za zaštitu ekonomskih interesa kompanija pogođenih falsifikovanjem i piraterijom na internetu.
U parlamentu je 478 poslanika glasalo protiv AKTA, 39 za a 165 je bilo uzdržano. Poslanici su ignorisali i jučerašnji zahtjev poslaničke grupe iz Stranke evropskog naroda (EPP) za odgađanje glasanja.
Trgovinski komitet Evropskog parlamenta (INTA) donio je 21. juna preporuku da se odbaci AKTA, ali i odluku da se ne odgađa izjašnjavanje poslanika.
Početkom godine Evropska komisija je zbog protivljenja planovima od Evropskog suda pravde zatražila da procijeni zakonitost AKTA. Za tu odluku sudu bi moglo biti potrebno i godinu dana.
Cilj AKTA je smanjenje krađe zaštitnih trgovinskih oznaka i borba protiv onlajn piraterije, ali je dokument izazvao zabrinutost, posebno u istočnoevropskim državama zbog cenzure i pojačanog praćenja korisnika.
Protesti su održani u nekoliko gradova u Evropi zbog čega je niz članica EU donijelo odluku o suspenziji ratifikacije AKTA.
Evropski parlament, koji je odbacio AKTA, primio je globalnu peticiju sa dva miliona potpisa protiv sporazuma.
Sporazum izaziva negodovanje među aktivistima pokreta za slobodu govora, koji smatraju da AKTA vlastima daje previše ovlaštenja i ide dalje od isto tako kontroverznog američkog zakona “Stop onlajn piratskim aktima” (SOPA).
Sporazum su do sada potpisale SAD, Australija, Kanada, Japan, Maroko, Novi Zeland, Singapur i Južna Koreja.