BANJALUKA/SARAJEVO, Odabirom najboljih studentskih poslovnih planova završeno je takmičenje za najbolji poslovni plan u okviru prve godine realizacije projekta Studentsko preduzetništvo/poduzetništvo i edukativnog programa Imam ideju, koji realizuje Centar za istraživanja i studije GEA, a podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID).
Komisija za ocjenu poslovnih planova, koju su činili predstavnici Univerziteta Sarajevo, Univerziteta Banjaluka i Sveučilišta Mostar, kao i uspješni bh. preduzetnici, imala je težak zadatak da od ukupno 83 prijavljavljena poslovna plana, odabere najperspektivnije.
U skladu sa unaprijed definisanim evalucionim kriterijima i nakon razgovora sa najboljim kandidatima, izrađena je konačna rang lista poslovnih planova po gradovima i izabrana po tri prvoplasirana pobjednička biznis plana i ideje, koji su nagrađeni sa po 4000 USD i to:
• Izrada dizajnerskih ženskih torbi, tim “T.I.O.” (Sarajevo)
• Proizvodnja magarećeg mlijeka, tim “OAZA MIRA” (Sarajevo)
• Proizvodnja presadnica povrća, tim Hot House (Sarajevo)
• Proizvodnja heljde, tim “KLEKOVAČA” (Banjaluka)
• Plantaže lijeske i oraha, tim “CIPI-RIPI” (Banjaluka)
• Knjige koje same čitaju svoj sadržaj, tim “M Book” (Banjaluka)
• Čišćenje suhim ledom, tim “POSADA” (Mostar)
• Proizvodnja gljiva, tim “FUNGI VITA” (Mostar)
• Generator za vodik, tim „HHO“ (Mostar)
Pored novčanih nagrada, za četvrtoplasirane je u svakom od gradova, dodijeljen po laptop računar, koji je obezbijedila kompanija m:tel. Laptope su dobili kreatori sljedećih poslovnih ideja: Fotokeramika, tim “PRO ART” (Banjaluka) Agencija za PR, tim “PR MOTION” (Mostar) i Labaratorij za kontrolu otpadne vode, tim “EKO -LAB” (Sarajevo).
Kako se navodi u saopštenju, u edukativnom programu Imam ideju mogli su učestvovati svi studenti i studentice širom Bosne i Hercegovine, a prijavu za učešće podnijelo je čak njih 563, koji su u okviru Škole za poslovne ideje na fakultetima u Banjaluci, Mostaru i Sarajevu učili kako napraviti dobar biznis plan.
Učesnici programa su pokazali kreativnost i preduzetnost, tako da su razrađene ideje i poslovni planovi veoma raznoliki od virtuelnih i tehnoloških, preko uslužnih i proizvodnih, do ideja u oblasti poljoprivrede.
Nagrađene studentske ideje biće predstavljene na Poslovnom forumu mladih, koji će biti organizovan krajem godine, a za sve preduzetne studente i studentice koji se ove godine nisu prijavili na program dobra vijest je da će se ovakav program u okviru projekta Studentsko preduzetništvo/poduzetništvo ponoviti i u naredne dvije godine.
Partneri projekta su Univerzitet Sarajevo, Univerzitet Banjaluka i Sveučilište Mostar, a prijatelji projekta kompanija m:tel, ASA Group i Hypo Alpe Adria banka.
Konačne rang liste po gradovima i više informacija o projektu dostupno je na sajtu www. imamideju.ba