SARAJEVO, Eventualni dobici u izvozu koji bi snižavanje kursa KM moglo donijeti BiH nisu ni približni gubicima koji bi značili destabilizaciju monetarnog sistema, obezvređivanje domaće štednje, nestanak povjerenja u KM i dalju neizvjesnost, rečeno je u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.
“Najbolji dokaz koliki je stvarni uticaj kursa KM na izvoz BiH jeste činjenica da pad vrijednosti evra u odnosu na druge svjetske valute, a samim time i KM u odnosu na dolar, jen, juan… nije doveo do povećanja izvoza na tržišta izvan EU, već je upravo tržište EU i drugih zemalja vezanih za evro naše najveće i najvažnije tržište, gdje ostvarujemo najbolje rezultate”, naglašavaju iz Komore.
Iz Centralne banke ranije su rekli da BiH još nije spremna za promjenu postojećeg modela monetarne politike, a da bi ciljana inflacija, koju neki ekonomisti zagovaraju, negativno uticala na većinu građana BiH.
Osvrćući se na navode domaćih proizvođača da na uvoz repromaterijala koji se ne proizvodi u BiH plaćaju 15 odsto dažbina, što nije slučaj u zemljama regiona, iz Komore navode da se u BiH bez ikakvog carinskog opterećenja uvozi najveći dio repromaterijala, kao i ostalih proizvoda, porijeklom iz zemalja Cefte, EU i Turske.
Iz Komore dodaju da carinsko opterećenje na neku vrstu repromaterijala koji se ne proizvodi u BiH, ali bi se mogao proizvoditi, predstavlja i podsticaj razvoju ovakve proizvodnje i ulaganjima koja se ne bi nikada dogodila ako bi uvoz bio profitabilniji od proizvodnje.
“Carinsko opterećenje na uvoz repromaterijala kojeg nema u BiH ne može biti niže od onoga koje važi za uvoz iz našeg područja slobodne trgovine, jer bi se time poremetio režim povlastica koji imamo i praktično prekršile preuzete međunarodne obaveze”, pojasnili su iz Komore.
Radi podrške izvoznicima i unapređenju domaćeg izvoza, Spoljnotrgovinska komora BiH preduzima brojne aktivnosti, među kojima su kreiranje povoljnijeg poslovnog okruženja i predlaganje regulative, usklađene sa potrebama i interesima privrede, promocija izvoznih potencijala, organizacija nastupa na relevantnim međunarodnim sajmovima, pomoć u pronalaženju stranih partnera, konsultantske usluge, edukacija…
Iz Komore naglašavaju da mogući efekti njenog djelovanja u znatnoj mjeri zavise od nadležnih vlasti, bez čije podrške neke od njih nije moguće preduzeti, navodeći kao primjer izmjenu i dogradnju zakonske regulative, poreske i druge olakšice. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Čuj obezvređivanje domaće štednje???? Neka digne ruku ko danas ima para da stavlja na štednju??????? A što je precijenjena KM uništava i ovo malo domaću privrede i proizvodnje što grca i zbog valutne klauzule što su proizvodi iz EU jeftiniji od domaćih (poljoprivrednih i ostalih) na našem i stranom tržištu da li iko postavlja to pitanje??? Ove “lobiste” za strane interese treba pod hitno odstaraniti iz našeg društva, samo kako?!?