SARAJEVO, Istražna komisija Parlamenta BiH za utvrđivanje trošenja donacija utvrdila je da je BiH od 1996. do 2010. godine donirano više od sedam milijardi maraka, a čak 6,3 milijarde završile su u Federaciji BiH.
Pomenute sume navedene su u konačnom izvještaju koji je komisija usvojila juče u Sarajevu i koji će uskoro biti upućen Tužilaštvu i Parlamentu BiH.
U Komisiji su kazali da to nije ni približna cifra, jer je u zemlju ušlo mnogo više novca. U izvještaju se navodi i da je od 4.000 zahtjeva koji su odaslani na različite adrese u BiH i van nje, stigao odgovor sa samo 1.363 adrese, što jasno potvrđuje da navedena cifra nije konačna.
U Komisiji tvrde da su dali dovoljno materijala Tužilaštvu BiH za pokretanje istrage i davanje naloga Agenciji za istrage i zaštitu BiH da prikupi podatke koji su ostali skriveni.
Konstatovali su da je za sedam mjeseci, koliko je Komisija radila, “pokrenuta samo mala grudvica u ogromnom brdu kriminala, kada je riječ o donacijama”.
Prema izvještaju komisije, najviše donatorskih para dobile su institucije FBiH – čak 5,7 milijardi. U Republiku Srpsku stiglo je nešto više od 216 miliona maraka donacija.
Predsjedavajući Komisije Sefer Halilović rekao je poslije sjednice da nije nezadovoljan radom komisije.
– Javnosti smo dali dokaze o radu federalne komisije, koji su bili sakriveni i o ukradenih oko tri milijarde maraka. Osim toga, skrenuli smo pažnju javnosti na kriminal koji se desio u “Merhametu”. Sve smo dali Agenciji za istrage i zaštitu i od njih očekujemo da nastave da rade svoj posao. Očekujemo i od budućeg Parlamenta da završi ovaj posao, jer za sedam mjeseci nismo mogli da završimo sve – istakao je Halilović.
Dodao je da buduća komisija koja se bude bavila ovim poslom treba da ima ovlašćenja kao i u zemljama zapadne Evrope i da mogu privesti one koje pozivaju.
Član Komisije Slavko Jovičić rekao je da bi Tužilaštvo BiH trebalo da izađe pred javnost i kaže da je makar jedan lopov optužen i osuđen i da javnost zna o tome.
– Komisija neće prestati sa radom, jer je tek sada počelo da se odmotava klupko kojem se ne vidi kraj. Koliko je novca došlo u BiH nikada niko neće utvrditi, ali koja god se cifra kaže neće se pogriješiti. Pod plaštom pomoći se kralo. Da su pravilno utrošena sredstva koja su stigla kao donatorska u BiH, zemlja bi davno bila jedna od članica Evropske unije – kazao je Jovičić.
On je istakao da će novi saziv Parlamenta BiH “natjerati institucije da se bave svojim poslom i da Tužilaštvo, SIPA i OBA privedu lopove tamo gdje im je mjesto”.
– Lopovima treba oduzeti imovinu koju su na takav način stekli, jer presuda iako budu procesuirani ne znači ništa, ako im se imovina ne oduzme – konstatovao je Jovičić.
Član Komisije Mirko Okolić je rekao da nije začuđujuće što se ne zna koliko je donacija ušlo u BiH.
– Približno se vlada ciframa od deset do dvadeset milijardi dolara, a podaci do kojih je došla komisija govore da je ušlo više od sedam milijardi maraka. To je otprilike sedam budžeta BiH i za taj novac se moglo uraditi mnogo više nego što je urađeno – istakao je Okolić. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kakva lakrdija, znam da su pojedine NVO, finansirane za bilo šta samo nazovi, gledao sam drže ”predavanje” sakupljanje magle, drži neki ”dr.mr” na naš način peru pare sa 5-10 hiljada KM.
Bruka, ali mora se ispitati, ostavite link na koji da se dostave podaci.