BEOGRAD, Gastarbajteri i ove godine utiču da kurs jača, ali i da standard njihove rodbine bude malo bolji. Naime, prema istraživanjima, građani koje izdržava rodbina iz inostranstva mjesečno u prosjeku dobiju 420 evra, što je značajno više od prosječne plate u Srbiji. Takođe, pokazalo se da 23 odsto stanovnika naše zemlje ima bar jednog člana najbliže porodice u inostranstvu, a 11 odsto se izjasnilo da ima povremene ili redovne prihode od inostranih doznaka, što je nešto više od 800.000 ljudi. Pet miliona Srba godišnje iz inostranstva pošalje 4,2 milijarde evra.
– Da nije doznaka, morali bismo svake godine da prodamo po jedan “Telekom” – kaže Goran Nikolić, ekonomista. – Prema zvaničnim podacima, lani je u Srbiju ušlo 2,42 milijarde evra doznaka. Osim toga, po drugim osnovama, odnosno od penzija, pomoći i poklona dobili smo još 968 miliona evra. U isto vrijeme iz Srbije je van zemlje u vidu doznaka izašlo 39 miliona evra. U prva dva mjeseca ove godine, iz inostranstva nam se slilo 215 miliona evra, ali najveći priliv je tokom proljeća, leta i pred kraj godine, kada gastarbajteri dolaze u zemlju. Ovaj novac nam podiže standard za 10 do 12 odsto.
Tačan metod za izračunavanje doznaka građana ne postoji, jer ti transferi novca u veoma malom iznosu dolaze preko banaka, a više su u džepovima rodbine i prijatelja. Ipak, kako kaže Nikolić,to je značajna prednost Srbije u odnosu na druge zemlje, jer imamo za oko tri puta veći priliv od doznaka nego Hrvatska ili Bugarska. S druge strane, naši građani iz zemlje šalju novac najviše u Bosnu i Crnu Goru.
Vodi Njemačka
Prema podacima Narodne banke Srbije, najveći dio doznaka dolazi iz Njemačke, Švajcarske, SAD, Francuske i Austrije. To su prilivi koji stižu preko deviznih računa građana. Centralna banka ne raspolaže podacima o doznakama koje ulaze drugim kanalima. Novosti