BEOGRAD, Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore /STK/ BiH Mahir Hadžiahmetović rekao je da je početkom ove godine zbog ekonomske krize za 20 do 30 odsto smanjen uvoz i izvoz BiH sa državama Cefta sporazuma, te da je takva tendencija izvjesna u narednom periodu i da vodi region u recesiju.
On je naveo da se u ovoj godini može očekivati dalje produbljivanje ekonomske krize i njeno širenje na više sektora, ali da se očekuje da će u drugoj polovini početi da djeluju ekonomske mjere vlada u regionu.
Hadžiahmetović je, predstavljajući ekonomsku situaciju u BiH na Poslovnom forumu koji se održava u Beogradu, naveo da očekivanja ove države u vezi sa CEFTA sporazumom nisu u potpunosti ispunjena, najviše zbog nepovoljnih globalnih kretanja.
On je naveo da je protekle godine BiH sa državama Cefte povećala izvoz za 17,2 odsto, odnosno 1,27 milijardi evra je izvezeno u države Cefte, dok je istovremeno povećan uvoz za 16,6 odsto odnosno uvezeno 3,68 milijardi evra, što znači da je BiH prošle godine sa ovim državama ostvarila deficit od 1,13 milijardi evra.
Hadžiahmetović je rekao da je BiH jedini suficit ostvarila sa Crnom Gorom i Unmik Kosovom, dok sa Hrvatskom ima deficit od 830 miliona evra, a sa Srbijom 400 miliona evra.
On je naveo da privreda BiH bilježi stalni deficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni, jer njena privreda još nije dovoljno konkurentna.
Hadžiahmetović je istakao da je najveća prepreka u privrednoj saradnji sa Srbijom necarinske barijere, te istakao da je uspješna regionalna saradnja najbolji osnov za integraciju u zajednički evropski prostor.
Sekretar Ministarstva spoljnih poslova BiH Adnan Hadžikapetanović konstatovao je da je BiH otvorena za sve vidove saradnje sa Srbijom i opredijeljena za dalje unapređenje odnosa.
On je naveo da ima dosta prostora za intenziviranje privredne saradnje, te iznio opredijeljenje BiH da Srbija i u narednom periodu ostane jedan od značajnijih privrednih partnera BiH.
Hadžikapetanović je naveo da bi interesantan sektor za ulaganje Srbije u BiH bio energetika, metalna i autoindustrija, drvna industrija, turizam, saradnja u vojnoj industiji, prehrambenoj industiji, pri čemu je istakao kao specifičnost izdavanje `halal` sertifikata.
On je naveo da bi BiH bila iteresantna za Srbiju i zbog ulaganja i učešća u izgradnji koridora “Pet ce” prema Jadranskom moru.
Direktor sektora privrede STK BiH Savo Marjanac naveo je da je prošle godine spoljno-trgovinska razmjena BiH sa Srbijom bila iznad prosječne razmjene koju BiH ostvaruje sa drugim državama, pa je tako izvoz povećan za 35 odsto, a uvoz za 32 odsto.
Marjanac je rekao da treba učiniti sve na razvoju i povećanju poslovne saradnje dvije države koja svake godine bilježi rast i da je potrebno ubrzati, pojednostaviti i pojeftiniti procedure carinjenja dviju država.
Na današnjem skupu učestvuju privrednici iz BiH, Republike Srpske i Federacije BiH, a razmotreni su problemi u spoljnotrgovinskoj razmjeni zbog različitih propisa i carina, kao i mogućnosti saradnje i zajedničkih projekata posebno u oblasti energetike, infrastrukture i prehrambene industrije.
Klubu prisustvuju predstavnici privrednih komora Srbije, BiH, RS i FBiH, kao i predstavnici svih značajnijih preduzeća.