NJUJORK, Samo petina od 66 milijardi dolara bogatstva Bila Gejtsa vezana je za Majkrosoft, piše magazin “Forbs”. Magazin navodi da se Gejts sve više bavi reciklažom i odvoženjem smeća ali i transakcijama na berzama.
Bogatstvo Bila Gejtsa, poznatog po milijardama, koje je zaradio preko “Majkrosofta” i po filantropskom radu, više nije vezano za njegovu svetski poznatu kompaniju već za investicionu kompaniju “Kaskejd”, koja se bavi odvoženjem smeća i reciklažom, a o kojoj se na zna mnogo, piše magazin Forbs.
Magazin Forbs piše da Gejtsova neto vrijednost više nije vezana za položaj na berzi kompanije koju je osnovao pre 37 godina.
Zbog redovne prodaje akcija, “Majkrosoft” danas čini samo jednu petinu Gejtsove imovine.
Kada je Forbs prošle godine sastavljao top listu 400 najbogatijih Amerikanaca, tada je taj udio iznosio četvrtinu Gejtsove imovine.
Ostatak Gejtsovog bogatstva je zapravo vezan uz investicionu firmu “Kaskejd”, čije se sjedište se nalazi u Kirklandu, saveznoj državi Vašington, do kojeg se brzo može stići iz sjedišta “Majkrosofta” u Ričmondu.
O Kaskejdu se ne zna mnogo, piše Forbs, ali iz njihovih investicionih pozicija može se vidjeti kako se najbogatiji čovjek u SAD kladi na berzi.
Možda pomalo iznenađujuće, Gejts favorizuje dosadna ulaganja u stilu Vorena Bafeta, poput diverzifikacije imovine. Ove godine, na primjer, Gejts je kupio akcije ‘Ripablik servisa’, koji okuplja 334 kompanije koje se bave odvozom smeća, 191 aktivno odlagalište i 74 postrojenja za reciklažu.
Gejts je neko vrijeme bio veliki akcionar u ovoj kompaniji, a ove je godine povećao je svoj udio za 16 odsto i sad ima oko 2,2 milijarde dolara vrijednih akcija”. Gejts je za 17 odsto povećao svoj udio u mreži auto distributera “Autonejšn”, čime njegov ukupan udio u vrijednosti akcija iznosi 680 miliona dolara.
Veliki dio Gejtsovog bogatstva čini i udio u firmi “Ekolab” koja se bavi specijalizovanim hemikalijama koje se koriste za čišćenje, a klijenti su velike kompanije koje se bave hranom, za koje obezbjeđuju poštovanje higijenskih propisa, poput “Pepsija”, “Nestlea”, “Mekdonaldsa”, u kojoj ima 1,8 milijardi dolara.