BRISEL, Najvažniji ispiti za EU u ovoj godini su: pokušaj da Grčka izbjegne bankrot, izbori u Italiji i, naročito, u Njemačkoj, koji bi mogli da dovedu do ozbiljnih promjena u Uniji, smatraju politički analitičari.
Stručnjaci nisu uvjereni da je evrozona sposobna da u najbliže vrijeme prevlada krizu. Analitičari rejtinške agencije “Fič” i dalje smatraju da će Grčka vjerovatno bankrotirati.
Grčka je više decenija imala makroekonomske pokazatelje, koji nikako nisu odgovarali kriterijumima evrozone.
Na primjer, deficit državnog budžeta je dugi niz godina prije nego što je Grčka primljena u EU iznosio oko osam odsto, a poznato je da su kriterijumi bili da deficit iznosi najviše tri odsto. To se tiče i tempa razvoja grčke ekonomije.
EU se nada da će već donesene mjere natjerati Grčku na strogu budžetsku disciplinu. Ako EU uspije da prelomi dosadašnju politiku zemlje, Grčka će ostati u evrozoni.
Ali, stručnjaci agencije “Fič” upozoravaju da nije samo Grčka na granici da bankrotira, već su tu i druge problematične zemlje Sredozemnog mora.
A ekonomski rast ove godine može da očekuje samo Njemačka. Naravno, ako ne dođe do jakih predizbornih i postizbornih potresa.
Već u februaru će glasati Italijani. Stručnjaci američke banke “Morgan Stenli” prognoziraju da će političke snage Italije kritikovati mjere štednje. To može da izazove paniku kod investitora, uplašenih da će Italija napustiti evro zonu.
Dalji “domino efekat” lako je predvidjeti: od Portugala i Španije do Grčke, kolaps evra i novi talas izolacionističkih raspoloženja u stabilnim državama EU – upozoravaju stručnjaci.
A onda dolaze federalni izbori u Njemačkoj koji mogu pokazati nove tendencije u političkom životu zemlje.
Analitičari upozoravaju da je u Njemačkoj pala popularnost velikih tradicionalnih partija, jer se biračima čini da one nisu sposobne da predlože ništa pametno za prevladavanje krize.
Takođe, predstavnici britanskog poslovnog svijeta ozbiljno su zabrinuti zbog mogućeg izlaska Velike Britanije iz EU. Biznismeni su ubijeđeni da Britanija mora biti centar jake, reformisane EU.
Premijer Dejvid Kamerun obećao je da će provesti referendum o statusu zemlje u EU. Neki stručnjaci su referendum uporedili po važnosti sa planiranim plebiscitom 2014-2015. o tome treba li Škotska da ostane u sastavu Britanije – podsjeća “Glas Rusije”.