SARAJEVO, Bivši građevinski gigant, preduzeće “Hidrogradnja” Sarajevo, nekada je bio najcjenjenije i najaktivnije građevinsko preduzeće u bivšoj Jugoslaviji, koje je zapošljavalo više od 6.000 radnika. Danas bije bitku za preživljavanje.
Računi su im blokirani, struja isključena, a dugovi za doprinose i plate radnicima narasli su na skoro 25 miliona KM. Zbog blokade računa ne mogu ni konkurisati na tenderima za dobijanje novih poslova. U “Hidrogradnji” je trenutno zaposleno 711 radnika, a planiranim rekonstruiranjem firme i finansijskom konsolidacijom planirano je da radnih mjesta bude za oko 400. Mirsad Agović, predsjednik Nadzornog odbora preduzeća, ističe da je, prema obimu posla u državi i s obzirom na to da “Hidrogradnja” ne posluje u inostranstvu, trenutni broj radnika prevelik.
“Pokušaćemo da riješimo problem uplate doprinosa, posebno za radnike koji su stekli uslove za penziju i one kojima do penzije nedostaje par godina, ali i da otvorimo nove, finansijski isplative pogone, kako bismo riješili problem viška radnika. Naravno, neki će morati biti i otpušteni, ali gledaćemo da to uradimo na human način i koliko-toliko ih zbrinemo”, rekao je Agović.
Ističe da očekuju nove projekte, te da velike probleme u firmi predstavljaju prekobrojna administracija i nedostatak stručnog kadra.
“Siguran sam da će nam trebati i novih radnika, građevinara, majstora, ako dođe do planiranih projekata”, rekao je Agović.
Prošle sedmice održan je sastanak predstavnika Vlade FBiH, Sindikata i članova Uprave “Hidrogradnje”, te je dogovoreno da federalna vlada istraži sve mogućnosti kako bi ovom preduzeću bila osigurana jednokratna pomoć.
Prethodno, Vlada FBiH je na sjednici 8. januara odlučila da “Hidrogradnji” odobri postupak finansijske konsolidacije.
Finansijska konsolidacija, pojednostavljeno rečeno, znači da će u tri godine, koliko će biti provođena, postepeno biti otpisivani dugovi na teret kapitala firme. Dakle, biće izmireni dugovi ovog društva u iznosu od 23.301.534 KM. “Hidrogradnja” će dugovanja izmiriti na osnovu sporazuma koje će sačiniti sa svakom nadležnom federalnom i kantonalnom institucijom, davateljima usluga, dobavljačima i zaposlenicima.
Agović vjeruje da će prodaja zgrade u centru Sarajeva omogućiti da se isplate dugovanja radnicima koji su pred penziju ili su već stekli uslove za penziju. Ističe da ovolika zgrada nije potrebna preduzeću “Hidrogradnja”, te da je ona iz vremena kada je u ovoj firmi radilo više od 6.000 radnika. Istog mišljenja je i član Nadzornog odbora Mirsad Kikanović, koji ističe da je najvažnije zaposliti nove stručne kadrove kako bi firma mogla opstati na tržištu.
“U BiH još ima veliki broj građevinskih poslova koje bi trebalo raditi, potrebno je graditi mostove, hidroelektrane, elektrane…. Zašto bi to dobijale firme iz inostranstva, a mi im bili treća ili četvrta ruka, ako možemo biti prvi”, pita se Agović.
Nažalost, u ovoj firmi podijeljeni su i sindikati, jedni podržavaju Upravu i smatraju da je potrebno rekonstruirati firmu, a drugi se protive velikim rezovima koji će biti napravljeni.
Prodaja
Zgrada “Hidrogradnje” najvjerovatnije će biti prodata Savjetu ministara BiH za nešto malo manje od devet miliona KM.
Neki u Sindikatu tvrde da je prodaja klasična ucjena Vlade FBiH, dok iz Uprave optužuju da se tome protive oni koji sjede u zgradi i ništa ne rade.
Radnici sa druge strane čekaju rješenje svojih dugogodišnjih problema i kažu da ih se ne tiče zgrada, te da im je stalo samo do oporavka firme. Nezavisne novine