BEOGRAD, U Srbiji će od 11. novembra pušenje biti zabranjeno u svim zatvorenim javnim prostorima i radnom mjestu. Predviđene su i kazne od 5.000 do čak milion dinara.
Pušenje će biti zabranjeno u svim državnim institucijama, a zabrana je već na snazi u Skupštini Srbije i Vladi Srbije.
Prema riječima predsjednika Skupštine grada Aleksandra Antića, od 11. novembra pušenje će biti zabranjeno i u gradskoj skupštini i upravi.
“Kod nas je ta odluka zaživjela u jednom broju objekata dok se u ostalim uvode oznake zabrane, tako da će do 11. novembra u svim institucijama Gradske uprave biti zabranjeno pušenje”, rekao je Antić.
U obje zgrade Skupštine Srbije – na Trgu Nikole Pašića i u Ulici kralja Milana, uključujući i bife i restoran, zabrana pušenja uvedena je od 19. oktobra, a šefovi poslaničkih grupa zaduženi su da kontrolišu da li se poslanici pridržavaju zabrane.
Pušenje je zabranjeno u svim zatvorenim radnim i javnim prostorijama u Skupštini, odnosno u kancelarijama, svim salama za sjednice parlamenta i odbore, novinarskim sobama, hodnicima, holovima, liftovima i službenim automobilima.
U Republičkoj komisiji za prevenciju pušenja je rečeno da zbog kontrole zabrane pušenja neće biti povećan broj inspektora. Srmena Krstev iz te komisije je kazala da je za sprovođenje zabrane pušenja odgovoran direktor ili vlasnik firme, upravnik ili dekan fakulteta koji mogu da odrede i odgovorno lice za kontrolu zabrane.
Prema njenim riječima, u određenim firmama može postojati prostorija namjenja isključivo za pušenje koja se ne smije koristiti za neku drugu djelatnost.
Ta prostorija, kako je navela Srmena Krstev, mora da ispunjava određene uslove koji se odnose na ventilacioni sistem, odgovarajuća vrata koja neće propuštati duvanski dim u druge prostorije i koja mora biti vidljivo obilježana sa naznakom koliko osoba može u njoj da boravi.
U ugostiteljskom objektu manjem od 80 metara kvadratnih vlasnik može da dozvoli ili da zabrani pušenje, dok je u objektima većim od 80 metara kvadratnih vlasnik dužan da najmanje polovinu stolova, pultova i šankova odredi za nepušače. Taj prostor mora biti kod ulaznih vrata.
Prema podacima Ministarstva zdravlja, u Srbiji svakodnevno ili povremeno puši 33,6 odsto odraslih. Među muškarcima je 38,1 odsto pušača, a među ženama i 29,9 odsto.
Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu usvojen je 5. maja ove godine. Zakonom je pušenje zabranjeno “u svakom zatvorenom radnom i javnom prostoru”, kao i u prostoru “koji je funkcionalni dio prostora u kome se obavlja zdravstvena i socijalna zaštita, vaspitanje i obrazovanje, uključujući i dvorišni prostor, kao i otvoreni prostor za pozorišne, bioskopske i druge predstave”. Beta