LONDON, Britanski premijer Dejvid Kameron suočiće se danas sa zahtjevima da učestvuje sa 30,9 milijardi evra u novom paketu pomoći zemljama evrozone.
Ministri finansija EU pokušaće da usaglase novi zajam Međunarodnom monetarnom fondu /MMF/ u vrijednosti od 200 milijardi evra s ciljem spašavanja zajedničke valute, piše “Dejli telegraf”.
Zvaničnik EU rekao je listu da će od Britanije biti zatraženo da uplati oko 40,3 milijarde dolara tokom današnjih razgovora ministara finansija o paketu pomoći.
Tri četvrtine novca očekuje se od zemalja evrozone, ali od Britanije će, takođe, biti traženo da obezbjedi sredstva od 30,9 milijardi evra.
Zvaničnici EU očekuju da britanski poreski obveznici budu drugi najveći “donatori” ovom paketu pomoći, poslije Njemačke, a u ravni sa Francuskom.
Premijer je u više navrata obećao da neće obezbijediti dodatna sredstva za fond MMF-a za očuvanje evra, a Britanija je već odgovorna za zajmove o garancije od 12 milijardi funti, odnosno 14,3 milijarde evra Irskoj, Grčkoj i Portugalu.
Početkom mjeseca, zemlje EU odredile su rok za prikupljanje 200 milijardi funti u novim zajmovima za MMF za rješavanje krize evrozone.
Svaki nagovještaj da će Britanija platiti više za pomoć zemljama u dugovima izazvaće ljutnju torijevskih evroskeptika, posebno ako zemlje evrozone ne plate svoj dio.
Boris Džonson, gradonačelnik Londona, rekao je da će se evrozona najvjerovatnije raspasti u narednih 12 mjeseci. “Bio bih zapanjen ako budemo svi sjedili ovdje naredne godine, a evro ne pretrpi neke promjene”, rekao je on mreži Bi-Bi-Si.
On je dodao da će, prema svim pokazateljima, Grčka biti prva koja će otići.
Međutim, zamjenik premijera Nik Kleg, upozorio je evroskeptike da ne treba da sa radošću predviđaju propast evra, jer to će ugroziti živote “miliona ljudi”.
Kameron i ministar finansija Džordž Ozborn svjesni su da pitanje obezbjeđivanja sredstava pomoći za evrozonu može biti toksično kada Britanija nije članica te grupe. Ipak, oni su upozorili da će britanska ekonomija pretrpjeti veliku štetu raspadom jedinstvene valute.
“Britanija nije definitivno rekla ne”, rekao je neimenovani evropski diplomata, dodajući da se mogućnost protivljenja Britanije ne vidi kao velika prepreka planu.
Ministarstvo finansija najavilo je da će odbaciti svaki novi zahtjev za učešće britanskih sredstava u paketu pomoći evrozone.
Portparol je, međutim, ostavio otvorenu mogućnost za širi sporazum MMF-a u budućnosti uz učešće drugih zemalja grupe 20 industrijski razvijenih zemalja /G20/.
“Kao dugoročni pomagač MMF-a Britanija je spremna da poveća resurse Fonda zajedno sa drugim zemljama u svijetu kako bi se pomoglo zaduženim državama”, rekao je portparol.
On je dodao da će London obezbijediti više sredstava za MMF ako zemlje evrozone učine više da ojačaju svoj sistem zaštite. “Nećemo učestvovati u nečemu što je na raspolaganju samo zemljama evrozone, niti ćemo učestvovati u povećanju sredstava MMF-a koja dolaze samo iz zemalja EU bez učešće drugih država G20”, rekao je on.
Prema propisima MMF-a, Britanija će garantovati dio zajma zemljama u dugovima, ali će im isplatiti samo ako su u bankrotu. Samo zemlje koje su članice MMF-a i koje doprinose ovom fondu finansijski mogu da traže zajmove.
Premijer tvrdi da nijedna zemlja još nikad nije izgubila novac pozajmljivanjem MMF-u.
U medijima se juče pojavila informacija da Forin ofis ima razrađene planove evakuacije miliona Britanaca iz Španije i Portugala u slučaju kraha evropskih banki.
U ovim planovima se čak pominje najgori mogući scenario sa hiljadama siromašnih Britanaca kako spavaju na aerodromima bez novca da se vrate kući.