BANJALUKA, GRADIŠKA – Investitori, fizička ili pravna lica u Banjaluci i Gradišci već od aprila do građevinskih dozvola trebalo bi da dolaze elektronskim putem. U konačnici, ovo bi ubrzalo proceduru, jer bi sa svog mobilnog telefona iz bilo kojeg dijela svijeta mogli da podnesu zahtjev za dozvolu.
Istaknuto je ovo juče u Banjaluci, nakon što je predstavnicima republičkih institucija i gradova Banjaluka i Gradiška, koji su dio pilot-projekta prevođenja ovih dozvola u elektronsku formu, predstavljen sistem za izdavanje dozvola.
Srebrenka Golić, ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS, rekla je da elektronsko izdavanje u praksi znači da investitor, fizičko ili pravno lice s mobilnog telefona iz bilo kog dijela svijeta može da podnese zahtjev za dozvolu.
“Elektronska dozvola podrazumijeva da u elektronskoj formi bude sva dokumentacija i investitor neće morati da hoda i prikuplja određene saglasnosti, već je to obaveza revidenta”, rekla je Golićeva te istakla da će ovaj postupak izdavanja zavisiti od RUGIPP-a, koji će morati da u digitalnoj formi ima kompletnu vlasničku strukturu.
Dodala je da je ovo jedan od segmenata reforme javne uprave u okviru Projekta poboljšanja poslovnog okruženja i privlačenja investicija na lokalnom nivou (“Life”), koji finansira Vlada Velike Britanije.
“Resornom ministarstvu i Vladi RS poklonjen je softver za elektronsko izdavanje građevinskih dozvola i mi smo već počeli sa testnom fazom projekta, a u pilot-projekat su uključeni gradovi Banjaluka i Gradiška”, istakla je Golićeva.
Ona kaže da zbog elektronskog izdavanja građevinskih dozvola treba da zaživi i elektronski potpis, na čemu se već uveliko radi.
Alfred le Trevost, prvi sekretar Ambasade Velike Britanije u BiH, kaže da su projektom “Life” sprovedene strukturalne reforme na lokalnom i entitetskom nivou radi pružanja brže, jeftinije i kvalitetnije usluge privrednicima i građanima u BiH.
“Lokalne zajednice koje su sprovele preporuke ovog projekata napravile su uštede od 5,9 miliona KM godišnje za svoje privrednike i građane”, istakao je Trevost.
Senka Eminagić, menadžerka “Life” projekta, kaže da će građani klikom podnositi zahtjev za građevinsku dozvolu i dobiti odobrenje, ali kako ističe, problem bi na početku mogao da pravi vlasnički list dok se ne digitalizuju zemljišne knjige u RS.
Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke, kaže da je izdavanje elektronskih građevinskih dozvola korak naprijed u postupku prevođenja izdavanja građevinskih dozvola iz papirne u elektronsku formu, te da se trenutno nalaze u testnoj fazi.
“Očekujemo da će u naredna tri do četiri mjeseca u potpunosti biti instalirani softveri i da će usluga već u aprilu biti dostupna za sve podnosioce”, kaže Radojičić.
Zoran Adžić, gradonačelnik Gradiške, rekao je da time građani i privrednici neće više biti taoci administrativnih procedura.
“Mislim da ćemo kroz ovu testnu fazu ovladati svim procedurama i da ćemo od 1. aprila krenuti u proces elektronskog izdavanja građevinskih dozvola”, ističe Adžić.
Veljko Jarić, vlasnik građevinske firme “Aragosta invest” iz Banjaluke, kaže da sve što je elektronski ide mnogo brže, ali dok god ne budu elektronski funkcionisali Geodetska uprava, katastar i gruntovnica, neće se mnogo ubrzati procedura, te da se mora raditi na ubrzanju kompletiranja dokumentacije.
“Ključna stvar i najveći problem kod dobijanja građevinske dozvole je što se od momenta podnošenja zahtjeva na svim objektima koji se grade u Banjaluci obično sklapa ugovor s gradom za izradu vanjske infrastrukture, trotoara, saobraćajnica… Postupak ugovora s gradom, dok grad sam sebi izda dozvolu, najduže traje”, kaže Jarić i dodaje da se to čeka tri-četiri mjeseca.
Slobodan Stanarević, načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje u Gradskoj upravi Banjaluka, pojasnio je, međutim, da uvođenje ovog sistema podrazumijeva i ubrzanje ugovora koji se sklapaju za izradu vanjske infrastrukture.
Prezentaciju je organizovalo Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS u saradnji s Međunarodnom finansijskom korporacijom (IFC), članicom Grupacije Svjetske banke. Goran Lajić/Srna/Nezavisne