BEOGRAD, Banke u Srbiji će u prvom kvartalu 2013. godine biti uključene u sistem kontrole naplate poreza i doprinosa, ali neće onemogućavati poslodavcima da isplaćuju zarade zaposlenima i ako nisu izmirili obaveze prema državi, izjavio je pomoćnik direktora Poreske uprave Srbije Dejan Vidojević.
„Ta novina je predviđena izmjenama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, koje će biti u primjeni od 1. jula ove godine, ali će prelazni period biti do iduće godine, do kada će banke u potpunosti biti spremne da se uključe u integrisani sistem naplate poreza i doprinosa“, rekao je Vidojević u intervjuu agenciji Beta.
On je objasnio da će u tom sistemu biti Poreska uprava Srbije, banke, Uprava za trezor i Centralni registar obaveznog socijalnog osiguranja. „Poreska uprava će i dalje obavljati potpunu kontrolu naplate poreza na zarade i obaveznih doprinosa, ali će banke kroz integrisani sistem kontrole imati uvid u podatke poreske službe, što će omogućiti pojednostavljivanje procedure naplate poreza i doprinosa, uštede poslodavcima i rast javnih prihoda“, istakao je Vidojević. Poslodavci će, kako je dodao, imati jedan račun za uplatu poreza na zarade i doprinosa, a Poreska uprava će te njihove obaveze knjižiti na nalogu u koji će banke imati uvid.
„Kada poreski obveznik u banku donese svoj nalog za uplatu poreza i doprinosa, banke će, na osnovu uvida u podatke koje će im dostavljati Poreska uprava, procjenjivati da li je on validan. U slučaju elektronske dostave naloga, sistem će automatski raditi provjeru podataka“, naglasio je Vidojević.
Prema njegovim riječima, isplata zarada zaposlenima obavljaće se i dalje preko posebnog računa, u skladu sa ugovorima o radu, i neće zavisiti od toga da li poslodavac ima dugovanja po osnovu poreza i doprinosa. „Poreski obveznici koji ne uplate porez na zarade i doprinose u predviđenom roku imaće dodatni rok od najviše deset dana da izmire te obaveze. Ako to ne učine ni u dodatnom roku, njihovi dugovi će biti obračunati zajedno sa novim zaduženjem i sljedovaće im kazna ako nastave da kasne sa izmirenjem duga“, upozorio je Vidojević.
On je naglasio da banke neće imati dodatni posao uključivanjem u jedinstven sistem kontrole naplate poreza i doprinosa i po tom osnovu neće moći da naplaćuju provizije.
Komentarišući otpor banaka da kontrolišu da li poslodavci ispunjavaju obaveze prema državi, Vidojević je rekao da predstavnici Poreske uprave i bankari i dalje o tome razgovaraju, ali da je izvesno da će novi propisi u potpunosti biti u primeni od iduće godine, do kada će biti usaglašeni sa propisima o bankarskom poslovanju.
„Procjene Poreske uprave pokazuju da će se uključivanjem banaka u sistem kontrole naplate javnih prihoda godišnje obezbjediti rast poreskih prihoda za 21,3 milijarde dinara, a naplata doprinosa za 44,9 milijardi dinara, dok bi uštede poslodavcima iznosile 1,7 milijardi dinara“, rekao je Vidojević. Slični sistemi kontrole naplate poreza i doprinosa u koje su uključene banke, kako je naveo, postoje i u zemljama Evropske unije, kao i u Hrvatskoj i Makedoniji. Beta