BEOGRAD, Od Nove godine u Srbiji, po otvaranju tržišta derivata, i benzin i dizel pojeftiniće za deset dinara u odnosu na sadašnje maksimalne propisane cijene, očekuju naftaši.
Ipak dodaju da ozbiljnu tržišnu utakmicu na ovom polju vozači u Srbiji ne treba da očekuju prije februara.
Tada će početi prava trka u snižavanju cijena, davanju popusta i prodaji što kvalitetnijeg goriva.
Litar motornog benzina sada košta 119,4 dinara, a vozači od Nove godine mogu da očekuju da njegova cijena padne na 110 dinara. Sa evrodizelom je priča malo drugačija jer se on i sada slobodno uvozi, pa su i cijene od pumpe do pumpe različite.
Gotovo da nema naftne kompanije koja ovaj derivat prodaje po maksimalno propisanoj cijeni od 120,8 dinara za litar. Ovo gorivo uglavnom je jeftinije, pa se može kupiti i za 110 dinara, ali ne svuda. Kada tržište bude liberalizovano očekuje se da sve kompanije prodaju evrodizel po cijeni od 110 dinara, pa i niže. Naravno, i dalje će cijene zavisiti od kretanja cijene nafte na svjetskom tržištu.
Naftaši obećavaju da će gorivo svakako biti kvalitetnije. Nebojša Atanacković iz kompanije Nafta kaže da su pojeftinjenja derivata vezana, te ukoliko od Nove godine pojeftini benzin, mogao bi i evrodizel da bude još jeftiniji.
“Evrodizel se sada slobodno uvozi i na pojedinim pumpama je i po 10 dinara jeftiniji od propisane cijene, tamo gdje nije, trebalo bi da od 1. januara bude za toliko jeftiniji. Kada je benzin u pitanju i on bi mogao da pojeftini za oko deset dinara po litru. Od Nove godine moguće je da se na pumpama pojave i neka nova goriva, kao benzin od 98 oktana, a na nekima i od sto oktana”, navodi Atanacković.
Borisav Tatić iz Udruženja privatnih benzinskih stanica kaže da će tržišna utakmica svakako krenuti od 2011. godine. “Kada je dozvoljen uvoz evrodizela imali smo zaradu 10 do 15 dinara, pa smo mogli odmah da spustimo cijene. Kada je benzin u pitanju, sigurno će biti toliko pojeftinjenje, ako zadržimo takav trend. Ne tvrdim da će to biti baš 1. januara, ali nakon mjesec do dva, kada i manje kompanije stanu na noge, počeće trka sa nižim cijenama i kvalitetom. Naftaši će davati velike popuste”, navodi Tatić.
I u veliki naftnim kompanijama koje posluju na našem tržištu sa nestrpljenjem čekaju liberalizaciju. Lukoil je spreman za liberalizaciju i nadaju se da će otvaranje tržišta donijeti više konkurencije. Da će promotivnih cijena od Nove godine biti potvrđuju i u Naftnoj industriji Srbije.
“U susret predstojećoj liberalizaciji tržišta mi ćemo na svojim novim benzinskim stanicama obezbijediti promotivne cijene u vidu jeftinijeg goriva”, kažu u NIS-u.
I u OMV-u navode da su spremni da prihvate režim slobodnog uvoza naftnih derivata. “Za nas to prvenstveno znači da ćemo moći da ponudimo nove vrste goriva kojih sada nema u ponudi na srpskom tržištu”, ističu u OMV-u. Blic