SARAJEVO, Od 1. januara 2009. godine u Federaciji BiH (FBiH) počinje primjena Zakona o porezu na dohodak, prema kojem će na cijeloj teritoriji ovog entiteta na jedinstven način biti oporezivan dohodak po stopi od 10 odsto.
Cilj reforme direktnih poreza je da se kroz nove zakonske propise u oblasti finansija u FBiH propisi usaglase sa onima koji se primjenjuju u Republici Srpskoj i Brčko distriktu, čime će biti omogućeno stvaranje jedinstvenog ekonomskog prostora u BiH.
Primjenom Zakona o porezu na dohodak na jedinstven način biće riješeno pitanje direktnih poreza i načina uplate, odnosno njihove naplate na teritoriji FBiH i prestati primjena zakona o porezima kantona, kojima su različito bile regulisane pojedine vrste poreza.
Tako u nekim kantonalnim poreskim zakonima nisu bili propisani porezi na ukupan prihod ili imovinu, a različite su bile i stope za pojedine vrste poreza.
Osim kantonalnih poreskih zakona, stupanjem na snagu Zakona o porezu na dohodak prestaje i primjena Zakona o porezu na platu u FBiH.
Iz federalnog Ministarstva finansija podsjećaju da će u skladu sa odredbama Zakona, obveznici poreza na dohodak biti sva fizička lica koja ostvaruju dohodak od samostalne ili nesamostalne djelatnosti, imovine i imovinskih prava, ulaganja kapitala i učešća u nagradnim igrama i igrama na sreću.
Zakonom o porezu na dohodak propisan je minimalni neoporezivi dohodak – prihod od 300 KM mjesečno, odnosno 3.600 KM godišnje, kao osnovni lični odbitak.
Pravo na lični odbitak uslovljeno je posjedovanjem poreske kartice, koju može posjedovati samo lice nastanjeno u FBiH, a koju besplatno na zahtjev poreskog obveznika izdaje entitetska Poreska uprava.
Poreski obveznik može imati samo jednu poresku karticu, a u slučaju da radi kod jednog ili više poslodavaca sam odlučuje kojem poslodavcu dati svoju poresku karticu.