BANJALUKA, Devizne rezerve BiH smanjene su u posljednje tri i po godine za 800 miliona maraka, a trenutno iznose 5,9 milijardi maraka, podaci su Centralne banke BiH.
U banci kažu da su do izbijanja svjetske finansijske i ekonomske krize, devizne rezerve bilježile kontinuiran rast.
– Na kraju 2005. godine devizne rezerve iznosile su 4,2 milijarde maraka, 2006. godine 5,4 milijarde, 2007. godine 6,7 milijardi. U 2008. godine bilježe pad i iznose 6,3 milijarde maraka, dok su na kraju 2009. godine pale na 6,2 milijarde maraka. Devizne rezerve BiH trenutno iznose 5,9 milijardi maraka – kazali su u Centralnoj banci.
Ističu da smanjenje deviznih rezervi utiče na količinu domaćeg novca u opticaju i samim tim dovodi do smanjenja potrošnje.
– Smanjenje deviznih rezervi nema uticaja na stabilnost kursa konvertibilne marke, s obzirom na fiksni kurs marke i evra – naglasili su u banci.
Predsjednik Sekcije za bankarstvo Udruženja ekonomista RS SWOT Aleksandar Ljuboja kaže da mogući dalji pad deviznih rezervi može da dovede do određenih problema.
– Ovo je dokaz da usljed ekonomske krize ne stvaramo novu vrijednost i ne povećavamo devizne rezerve izvozom. S druge strane, imamo i negativan efekat pada rezervi zbog prestanka priliva novca iz dijaspore. To se automatski osjeti, posebno jer imamo inoobaveze koje moramo da plaćamo – kazao je Ljuboja.
On je dodao da je ovo samo jedan od indikatora problema u realnom sektoru.
– Moramo djelovati u realnom sektoru, stvarati novu vrijednost, povećavati izvoz i samim tim priliv deviza će rasti – kazao je Ljuboja.
Iako su u odnosu na kraj 2009. godine, devizne rezerve manje za tek oko 300 miliona maraka u Centralnoj banci kažu nema razloga za zabrinutost.
– Smanjenje deviznih rezervi je posljedica smanjenih ekonomskih aktivnosti, a očekuje se da će predstojeća turistička sezona i veći dolazak ljudi iz inostranstva u BiH, realizacija nekih najavljenih stranih investicija, te uplata četvrte tranše kredita MMF-a, povećati iznos deviznih rezervi zemlje – kazali su u Centralnoj banci.
Dodaju da su devizne rezerve BiH u evrima, a da sastavni dio rezervi čini i monetarno zlato čija se vrijednost obračunava u dolarima.
Valute
U Centralnoj banci BiH su istakli da su devizne rezerve u evrima, a da sastavni dio deviznih rezervi čini i monetarno zlato čija se vrijednost obračunava u dolarima. Glas Srpske