BANJALUKA, Od 1. januara biće ukinute stope carine na uvoz određenih roba porijeklom iz EU, koje su obuhvaćene aneksima Privremenog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima između EU i BiH, potvrđeno je danas Srni u Upravi za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH.
Carina će biti u potpunosti ukinuta za dizel-gorivo, bezolovni motorni benzin sa oktanskim brojem 95 ili većim, lož ulja, te na gume za bicikle, putničke automobile, autobuse i kamione.
Od 1. januara carina će u potpunosti biti ukinuta i za određene proizvode tekstilne industrije, poput spavaćica i pidžama, majica kratkih i bez rukava, džempere, pulovere i prsluke, trenerke, skijaška odjela, kupaće kostime i slično.
Takođe, carina će od početka naredne godine u potpunosti biti ukinuta na određene predmete građevinske i metalne industrije i određene sportske rekvizite.
Carina se u potpunosti ukida i na ovčije i kozije meso, određene mliječne proizvode, poput namaza i sireva, na koje se trenutno carina naplaćuje 2,5 odsto, a ukida se i za određene vrste povrća.
Sa sadašnjih šest na četiri odsto biće snižena carinska stopa na teleće i juneće meso, prženu kafu sa i bez kofeina odsto, dok će u potpunosti ova stopa biti ukinuta 2013. godine.
Od 1. januara biće smanjene stope carine sa šest odsto na četiri odsto na uvoz iz EU bezolovnog motornog benzina sa oktanskim brojem manjim od 95, kompresorska i turbinska ulja za podmazivanje.
Stope carine se od početka 2011. godine smanjuju i na određene mliječne proizvode, poput nekih jogurta, mliječnih namaza i sl. u zavisnosti od sadržaja mliječne masnoće u istima, sa trenutnih šest na četiri odsto.
Stopa carine sa devet na šest odsto se smanjuje za polovna putnička motorna vozila sa porijeklom iz EU, određene tekstilne proizvode poput kaputa, ogrtača i pelerina od umjetnih i sintetičkih vlakana, odijela od vune, jakne, sakoi i hlače, kostimi od vune, pamuka i sintetičkih vlakana, bluze i košulje od pamuka ili sintetičkih vlakana i slično.
Postepeno ukidanje carina sa devet na šest odsto od početka naredne godine odnosi se i na draguljarske predmete i predmete zlatarstva.
Primjena Privremenog sporazuma o trgovini i trgovinskim pitanjima u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU započela je 1.jula 2008. godine.
Već početkom primjene Privremenog sporazuma započelo se sa ukidanjem i snižavanjem stopa carine na određene proizvode, kako je i dogovoreno u pregovaračkom procesu između BiH i EU.
Od početka 2009. godine za oko 90 odsto proizvoda koji se uvoze iz EU i imaju porijeklo iz EU carine su u potpunosti ukinute, a za ostale proizvode, za koje je pregovarački tim BiH utvrdio da su od posebnog značaja za BiH, postignut je dogovor sa EU da se stope carine postepeno smanjuju kroz period 2008. – 2013. godine.
U biltenu Odjeljenja za makroekonomsku analizu UIO stoji da smanjenje carina bi trebalo dovesti do smanjenja troškov aimputa i krajnjih prodajnih cijena, što bi trebalo poboljšati konlkurentnost kompanija i smanjiti pritisak na kućne budžete stanovništva.
Međutim, da li će doći do snižavanja cijena u većoj mjeri, u prvom redu zavisi od od tržišne strukture, gdje monopolizacija i kartelizacija domaćeg tržišta zasigurno će dovesti do preljevanja ušteda na carinama i troškovima inputa u profite proizvođača ili marže trgovaca.
Stoga samo ostvarenje slobodnog kretanja dobara, usluga i roba, uz uklanjanje svih barijera, uključujući i fiskalnih, i regulaciju koncentracije unutar BiH od strane državnih regulatora, može stvoriti prostor za puno djelovanje tržišnih mehanizama, a time i do snižavanja maloprodajnih cijena i veće blagostanje građana BiH – navodi Odelenje za makroekonomsku analizu.