SARAJEVO, Od 1. januara 2010. godine nastavlja se postepeno smanjivanje carina na proizvode iz Evropske unije, što neće značajnije uticati na budžetske prihode, ali bi moglo dodatno pogoršati položaj domaće proizvodnje.
Nakon što su stupanjem na snagu Trgovinskog sporazuma između BiH i EU 1. jula 2008. godine carine za znatan dio poljoprivrednih proizvoda smanjene na 75 odsto polazne carine, od 1. januara 2010. godine biće snižene na 50 posto polazne tarife.
Ovo smanjenje se odnosi na rasplodne krave mase do 160 kilograma, svježe i smrznuto ovčje i kozje meso, sušene i dimljene mesne proizvode, određene vrste mlijeka i pavlake, maslac i ostale masti, sir, jestive gljive i tartufe, špinat, te osušeno i konzervirano povrće. Takođe, carine će biti smanjene na tjesteninu, marmelade, prženu kafu i druge proizvode široke potrošnje.
U drugu kategoriju spadaju poljoprivredni proizvodi na koje je danom stupanja Trgovinskog sporazuma carina smanjena na 90 odsto, a od Nove godine biće snižena na 60 odsto polazne carine. Ove carine primjenjivaće se, između ostalog, pri uvozu živih goveda mase veće od 300 kilograma, živih ovaca i koza, svinjskog mesa, mesa peradi, mlijeka i pavlake u prahu, mlaćenice, jogurta i kefira, te jaja peradi i ptičjih jaja. Osim toga, dalje smanjenje carina predviđeno je za sirovu kafu, voćne sokove i sokove od povrća, te neprerađeni duhan.
Kad su u pitanju industrijski proizvodi za određenu grupu carina je stupanjem na snagu Sporazuma smanjena na 75 posto, dok će od 1. junara 2010. biti 25 posto polazne carine. To važi za naftna ulja, pneumatske gume, torbe, vještačko krzno, šperploče i ostale furnirne ploče, građevinsku stolariju, štampane knjige i materijal, svilene tkanine, vunenu pređu, razne vrste odjeće i obuće, tepihe, telefonske aparate, revolvere i pištolje, bombe, granate i određene vrste municije. U narednu godinu ući ćemo sa sniženim carinama na 60 posto polazne tarife na motorne benzine (olovni i bezolovni 95 i 98 oktana), ulja za podmazivanje, goriva za mlazne motore, određene vrste odjeće i obuće, proizvode od stakla, dijamante, draguljarske predmete, zlatarske i filigranske proizvode, kombije i druga vozila za prevoz više od 10 lica, te trkaće automobile.
Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH, kaže da ne treba očekivati osjetniji pad prihoda zbog dalje liberalizacije u trgovini s EU.
“Najveći gubitak prihoda imamo u ovoj godini, budući da su 1. januara ukinute carine na 90 posto proizvoda porijeklom iz ove zajednice. Dokaz tome je da je za prvih 11 mjeseci ove godine po osnovu prihoda od carina prikupljeno 316 miliona KM, dok je u istom periodu lani taj iznos bio 604 miliona KM”, kazao je Kovačević.
Sead Jeleč, sekretar Udruženja poljoprivrednika u BiH, kaže da svako sniženje carinskih stopa otežava položaj domaće poljoprivredne proizvodnje, pogotvo sektora koje nastojimo razviti – mljekarstva, povrtarstva i voćarstva, te proizvodnja određenih vrsta mesa. Dodatnim sniženjem carina, smatra on, proizvodi iz zemalja EU neće pojeftiniti pa potrošači neće imati korist, jer će razliku “pojesti” uvoznici i trgovci. Nezavisne novine