SARAJEVO, Klub srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH podnio je danas Ustavnom sudu BiH zahtjev za ocjenu usaglašenosti federalnog Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju i Zakona o izmjeni i dopuni Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju sa Ustavom BiH.
Zahtjevom, koji je u ime Kluba srpskog naroda potpisao predsjedavajući Staša Košarac, od Ustavnog suda BiH traži se da utvrdi da ti akti nisu u skladu sa Ustavom, saopšteno je iz Parlamentarne skupštine BiH.
Srpski delegati traže da Federaciji BiH bude naloženo da otkloni preostali izvor diskriminacije u penzionom zakonodavstvu i da se stvore uslovi za primjenu Ustava BiH na cijeloj teritoriji BiH.
Košarac je podsjetio na presudu Evropskog suda za ljudska prava od 20. novembra 2007. godine u predmetu “Karanović protiv BiH” kada je sud u Strazburu konstatovao da postoji propust vlasti da otkloni diskriminaciju iz penzionog zakonodavstva koja se odnosi na penzionere koji žive u Federaciji BiH a bili su interno raseljeni na teritoriji Republike Srpske tokom oružanog sukoba.
Predsjedavajući Kluba delegata srpskog naroda podsjeća i na odluku Ustavnog suda BiH o prihvatljivosti i meritumu u predmetima Dragoslav Vuković, Miloje Ilić, Mlađan Šekerovića i Zora Buha protiv BiH, Federacije BiH i Republike Srpske.
Tom odlukom Ustavnog suda se naređuje Federaciji BiH da preduzme sve potrebne zakonske i administrativne korake da u roku od šest mjeseci obezbijedi da podnosioci prijava više ne budu diskriminisani u uživanju prava zagarantovanog članom 9 Međunarodnog ugovora o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, posebno u poređenju sa penzionerima koji su ostali u Federaciji BiH za vrijeme oružanog sukoba.
Košarac podsjeća i na odluku Evropskog suda u predmetu Šekerović i Pašalić protiv BiH od 8. marta 2011. godine kada je ponovo uspostavljena obaveza BiH da otkloni izvor diskriminacije u roku od šest mjeseci te obezbijedi izmjene zakonodavstva na način da se aplikantima i ostalima koji se nalaze u takvoj situaciji omogući, ako to žele, da traže isplatu penzije od Zavoda PIO/MIO Federacije BiH.
Podnosilac ističe da BiH, nažalost, nije preduzela adekvatne mjere na osnovu kojih bi u potpunosti otklonila izvor diskriminacije shodno nalogu Suda u Strazburu dok je FBiH u međuvremenu isključivo pod pritiskom javnosti djelimično otklonila izvor diskriminacije.
Prema odrebama Zakona o izmjeni i dopuni Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, Federacija BiH je u svom pravnom sistemu samo djelimično otklonila izvor diskriminacije, jer je priznala pravo na ostvarene penzije samo licima koja su se vratila u svoje ranije prebivalište, a licima koja žive na prostoru Republike Srpske ili drugih država to pravo je i dalje uskraćeno. Srna