BRISEL, Ministri finansija zemalja članica EU trebali bi u srijedu, 2. maja da razmotre finansijske trendove u svjetlu predstojećih parlamentarnih izbora u Grčkoj i drugog kruga predsjedničkih izbora u Francuskoj, javlja dopisnik Srne iz Brisela.
Evropska finansijska elita veoma pažljivo prati kome će Francuzi pokloniti povjerenje, a kandidat socijalista Fransoa Oland, koji je u prvom krugu osvojio više glasova od aktuelnog predsjednika Nikole Sarkozija, najavljuje da će u slučaju pobjede tražiti da se ponovo otvori sporazum o fiskalnoj disciplini.
Riječ je o sporazumu koji su potpisale vlade 25 zemalja članica EU, osim Češke i Velike Britanije, koji je u postupku ratifikovanja, a kojim se zabranjuje budžetski deficit i striktno ograničava iznosa javnog duga. Svrha sporazuma je da se spriječi ponavljanje dužničke krize koja je potresla evrozonu i cijelu EU.
Oland želi da se umjesto restriktivnih mjera štednje i “stezanja kajiša” u sporazum ugrade odredbe o “ekonomskom rastu”, iako nije definisao kakve mjere bi trebale da podstaknu taj rast.
Sarkozi traži da se reformiše šengenski sistem, kao i da se Francuska i Evropa setom protekcionističkih mjera zaštite od ilegalne imigracije i jeftine konkurencije van evropskih granica.
Francuska privreda je druga najveća u EU nakon Njemačke i prošla je mnogo bolje od drugih kroz veliku krizu koja je zahvatila svjetsku ekonomiju krajem prošle decenije.
Oči evropskog finansijskog establišmenta uprte su prema Francuskoj i zbog budućih odnosa između Pariza i Berlina, koji predstavlja glavnu političku i ekonomsku osu EU.
Ministri finansija EU pratiće sa interesovanjem i parlamentarne izbore u Grčkoj, koji su zakazani za 6. maj. Grčka je zbog krize koja je pogodila i kojoj se, uprkos pomoći EU i Međunarodnog monetarnog fonda još ne nazire kraj, postala paradigma za dužničke nevolje koje zahvataju članice EU.
Prognoze pokazuju da nijedna velika stranka neće moći samostalno da sastavi vladu, a odlučujuća bi mogla da bude uloga stranaka krajnje ljevice i desnice koje bilježe veliki rast.
U Grčkoj je trenutno na vlasti tehnička vlada pod vođstvom Lukasa Papademosa, bivšeg funkcionara Evropske centralne banke.