BANJALUKA, GRADIŠKA, Na graničnom prelazu Gradiška, koji će uz Bijaču biti jedini prelaz sa inspekcijskim nadzorom i preko kojeg će poslije ulaska Hrvatske u EU, 1. jula, biti omogućen izvoz svih vrsta robe iz BiH, očekuju se veće gužve, pogotovo kamiona.
Zaposleni na graničnom prelazu u Gradišci kažu da na ovom prelazu dnevno pređe oko 150 kamiona.
– Poznato je da je ovo najfrekventniji granični prelaz, gdje se za vrijeme godišnjih odmora bilježi intenzivniji saobraćaj. Tokom juna i jula prošle godine ovaj prelaz je prešlo oko 440.000 lica i oko 150.000 vozila – rekli su radnici Granične policije na prelazu u Gradišci.
Poslije 1. jula saobraćaj će na graničnom prelazu biti povećan za 20 odsto, a godišnje će preko njega prelaziti milion putnika, 50.000 teretnih vozila i 11.000 autobusa.
Stanovnici Gradiške kažu da su radovi na proširenju saobraćajnica samo kozmetičke prirode i da će i dalje biti saobraćajni kolapsi za vrijeme godišnjih odmora.
– Smatram da proširenje neće nešto puno olakšati saobraćaj preko prelaza kada se on nalazi u samom centru grada – rekla je Mira Glišić iz Gradiške.
U Graničnoj policiji BiH kažu da ne treba prejudicirati određene gužve već da je moguće očekivati da se zbog malog broja prelaza sa inspekcijskim nadzorom pojave dodatni troškovi transporta kod samih izvoznika, zbog toga što više neće moći da izvoze na najbližim graničnim prelazima.
– Ono što će se sigurno promijeniti poslije 1. jula je da državljani BiH granicu neće moći prelaziti sa ličnom kartom i za ulazak u Hrvatsku biće im potreban biometrijski pasoš – kazali su u Graničnoj policiji i dodali da još nije počelo izdavanje pograničnih propusnica koje će se izdavati stanovnicima koji žive u pojasu od pet kilometara uz granicu.
Savjet ministara EU odlučiće danas o zahtjevu Hrvatske da građani BiH granicu prelaze sa ličnom kartom.
U Upravi za indirektno oporezivanje BiH rekli su da će granični prelazi Bijača i Gradiška biti u potpunosti spremni do ulaska Hrvatske u EU.
Prelaz Bijača biće u petak svečano otvoren, a do tada će biti završeni i radovi na prelazu u Gradišci.
Načelnik Odjeljenja za komunikacije u UIO Ratko Kovačević istakao je da je završena projektna dokumentacija za izgradnju potpuno novog prelaza Gradiška, koji će se nalaziti na autoputu Banjaluka – Gradiška.
– Krajem avgusta UIO će raspisati tender za izbor najpovoljnijeg izvođača za izgradnju ovog prelaza. Za prelaz će biti potrebno 27 miliona KM, a dio sredstava Savjet ministara BiH već je osigurao – rekao je Kovačević.
Pored pomenutih prelaza Bijača i Gradiška, prelazi Orašje, Izačić, Gorica i Ivanjica biće granični prelazi za međunarodni saobraćaj putnika i robe, te za promet voća i povrća, koje podliježe kontroli usklađenosti sa tržišnim standardima i utvrđivanju zdravstvene ispravnosti prilikom prevoza preko zajedničke granice.
– Granični prelazi za međunarodni promet ostale robe i putnika biće Brčko, Šamac, Brod, Gradina, Velika Kladuša, Strmica, Kamensko, Osoje, Neum jedan i Neum dva. Prelazi za željeznički saobraćaj su Brčko, Šamac, Dobrljin, Martin Brod i Čapljina – rekao je Kovačević.
Privrednici u Srpskoj ističu da se generalno gledano može reći da su oni pripremljeni na ulazak Hrvatske u EU.
– S obzirom na to da nam još nisu poznate sve potrebne informacije u vezi sa izvozom u Hrvatsku, teško je dati realnu procjenu. Nadajmo se da će od proizvoda životinjskog porijekla bar izvoz mlijeka i mliječnih prerađevina biti omogućen, u suprotnom će posljedice biti ogromne – rekao je portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević.
Zahtjevi policije
Ministarstvo turizma Hrvatske saopštilo je da policijski službenik tokom granične kontrole ima diskreciono pravo da zatraži od stranca da pokaže sredstva za izdržavanje kad procijeni da je to potrebno, ali da to ne podrazumijeva da će se sistemski, od svakoga stranca, tražiti da pokaže ta sredstva. U MUP-u Hrvatske ranije su rekli da je strancu za ulazak i boravak u Hrvatskoj potrebno 100 evra po danu predviđenog boravka.
Zahtjevi policije
Ministarstvo turizma Hrvatske saopštilo je da policijski službenik tokom granične kontrole ima diskreciono pravo da zatraži od stranca da pokaže sredstva za izdržavanje kad procijeni da je to potrebno, ali da to ne podrazumijeva da će se sistemski, od svakoga stranca, tražiti da pokaže ta sredstva. U MUP-u Hrvatske ranije su rekli da je strancu za ulazak i boravak u Hrvatskoj potrebno 100 evra po danu predviđenog boravka. Glas Srpske