BANJALUKA, U Republici Srpskoj u ovoj godini očekuje se ukupna proizvodnja od 164.000 tona merkantilne pšenice, na osnovu zasijanih 41.985 hektara ozimom merkantilnom i 253 hektara sjemenskom pšenicom, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske.
Prema nalazima Poljoprivrednog instituta i Poljoprivredne savjetodavne službe Republike Srpske, trenutno zdravstveno stanje većine sorti ozime pšenice je zadovoljavajuće, bez značajnijih simptoma uzročnika ozbiljnih bolesti.
Ozima pšenica nalazi se na početku ili kraju faze vlatanja, odnosno porasta u stablo. Imajući u vidu kišovit i nešto hladniji mart, kao i prvu dekadu aprila, na terenu je došlo do zaostajanja biljaka u porastu za oko 10 odsto, zbog čega se može očekivati i nešto niža stabljika kod većine sorti.
Ukoliko temperatura vazduha bude oko 30 stepeni duži period, na nekim zemljištima, pogotovo onim sa manje organske materije koja su sklona stvaranju pokorice, može doći do bržeg prolaska faze vlatanja i početka ranijeg klasanja pšenice, što se može odraziti smanjenjem očekivanog prinosa.
Optimalno vrijeme klasanja većine sorti pšenice u našim uslovima proizvodnje je oko 15. maja, tako da je faza vlatanja trajala, zavisno od terena, od 30 do 40 dana.
U prosječnim uslovima isto toliko ostaje i za oplodnju, formiranje i nalijevanje zrna, gdje se očekuju prinosi od oko pet tona po hektaru.
Na nekim parcelama u dolini rijeka i gdje je područje bilo plavljeno došlo je do propadanja zasijanih površina pod pšenicom. Međutim, u onim uslovima gdje nije došlo do propadanja biljaka od prekomjerne vode sklopovi biljaka su sasvim zadovoljavajući.
Prema broju vlati po metru kvadratnom, može se očekivati prinos od četiri do 4,5 tona po hektaru na onim parcelama gdje je ispoštovana potrebna tehnologija proizvodnje. Srna