ATINA, Aleksis Cipras je “žrtva uspjeha” – očekivao je da će izgubiti na referendumu i prepustiti drugima da prihvate zahtjeve povjerilaca, a sada je suočen sa najtežim odlukama, tvrdi britanski “Dejli Telegraf”.
Cipras je planirao da pruži dostojan otpor, prihvati častan poraz i preda ključeve premijerske rezidencije, a onda se, nakon objavljivanja rezultata referenduma, do kasno u noć konsultovao sa najbližim saradnicima.
Prema tvrdnjama “Telegrafa”, saradnici su Ciprasu rekli da mora da izabere:
ili će iskoristiti vjetar u leđa koji mu je dala uvjerljiva pobjeda i “potući” se sa evrogrupom, ili će popustiti pred zahtjevima povjerilaca.
Tada je odlučeno da se Cipras odrekne “prevrtljivog ministra finansija Varufakisa” – piše list.
Te noći napravljen je plan za borbu protiv “Trojke” /Evropska komisija, MMF i Evropska centralna banka/, koji je Cipras, navodno, odbio.
Saradnici su planirali hitan otkaz guverneru centralne banke i prisvajanje preostalih 17 milijardi evra bankovnih rezervi. Slijedilo bi izdavanje “zadužnih papira” koji bi trebalo da spase bankovni sistem od kolapsa.
Paralelno, Grčka bi se žalila Evropskom sudu pravde da bi spriječila izbacivanje iz evrozone.
Dug od 27 milijardi evra prema Evropskoj centralnoj banci, koji je nastao u procesu spašavanja njemačkih i francuskih banaka kojima je Grčka bila dužna ogromne količine novca, djelimično bi bio otpisan.
Britanski list tvrdi da je Cipras takvu strategiju odbio, jer mu se činila previše rizičnom, ali da uskoro, možda, neće imati drugog izbora, ukoliko ne želi da prihvati prisilan povratak na drahmu.
Evropski povjerioci ne odustaju od zahtjeva za povećanjem PDV-a u hotelijerstvu sa sedam na 23 odsto, traže smanjenje penzija za jedan odsto BDP-a i ukidanje socijalne pomoći za siromašnije penzionere.
Oni zahtijevaju i budžetske rezove u iznosu od dva odsto BDP-a.
Sve to Grčka mora da učini bez ikakvog otpisa dugova, iako je MMF zaključio da je grčki dug trenutno – neotplativ.