BANJALUKA, Fond solidarnosti za obnovu Republike Srpske trebalo bi da jednogodišnjom primjenom Zakona o posebnom doprinosu za solidarnost ostvari prihod od oko 65 miliona KM po osnovu neto ličnih primanja i 4,5 miliona KM od penzionera u Srpskoj, procjene su Ministarstva finansija.
Ovim zakonom, koji će Narodna skupština po hitnom postupku razmatrati u petak, 13. juna, predviđa se stopa od tri procenta neto ličnih primanja fizičkih lica koja ostvaruju dohodak iz bilo kojeg izvora, od čega će polovinu plaćati vlasnik dohotka, a drugu polovinu isplatilac.
Obveznici doprinosa su fizička lica koja ostvaruju dohodak od ličnih primanja, a koji su obveznici poreza na dohodak, penzioneri kojima se penzija isplaćuje iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja Republike Srpske i isplatioci dohotka od ličnih primanja.
Osnovicu će činiti neto dohodak od ličnih primanja i isplaćena penzija, a doprinos se neće plaćati na dohodak od ličnih primanja koji je po Zakonu o porezu na dohodak oslobođen ovog poreza.
Kada je riječ o penzionerima, iznosi doprinosa iznosiće jednu KM za penzionere čiji je iznos penzije do 331 KM, dvije KM za penzionere čiji je iznos penzije od 331 KM do 500 KM, tri KM za penzionere sa penzijom od 500 KM do 700 KM, četiri marke za penziju od 700 KM do 1.000 KM i pet maraka za penziju veću 1 000 KM.
Poseban doprinos za solidarnost predstavljaće prihod Fonda solidarnosti za obnovu Republike Srpske i uplaćivaće se na račun Fonda.
Ministarstvo finansija predložilo je jednogodišnje trajanje ovog zakona, jer, kako navode, sredstva solidarnosti koja imaju humanitarni karakter ipak predstavljaju opterećenje neto dohotka i penzije, pa je plaćanje manjeg iznosa mjesečno u jednogodišnjem roku prihvatljivije za obveznike ovog doprinosa od jednokratnog davanja u značajnijem iznosu.
U Ministarstvu navode da su poplave u maju imale karakter prirodne katastrofe i da djelimična, a u nekim dijelovima i potpuna materijalna šteta na objektima privrede, saobraćajne, komunalne infrastrukture, poljoprivrednim dobrima, usjevima, objektima, stočnom fondu, objektima javnih službi i institucija, te i na stambenim objektima, iziskuje velika materijalna sredstva da bi bila sanirana.
Na ovaj način biće prikupljen dio sredstava potrebnih za sanaciju štete, da bi u najkraćem vremenu Republika Srpska i njeni građani mogli usmjeriti svoje resurse na ekonomski rast i posljedično jačanje svih aspekata života u Republici.
Budući da se ovim zakonom uvodi poseban doprinos za solidarnost, čiji je cilj ublažavanje posljedica poplava u Republici Srpskoj u maju, a prihod je Fonda solidarnosti za obnovu, Ministarstvo ističe potrebu obračuna obaveze od prvog juna, jer će se na taj način obezbijediti da naplata prihoda počne prilikom obračuna i isplate neto ličnih primanja i penzija već u ovom mjesecu.
U suprotnom bi Fond solidarnosti bio bez sredstava do kraja jula, a hitnost nalaže što bržu sanaciju štete izazvane poplavama u Republici Srpskoj, navode u Ministarstvu finansija. Srna