BANJALUKA – Dok uprava Olimpijskog centra „Jahorina“ pokušava ubijediti javnost da na ovoj planini pravi poslovno i turističko čudo trošeći novac dobijen iz kredita, kod banaka ne uživa preveliki ugled.
To potvrđuje i njihovo poslednje kreditno zaduženje kod beogradske „Alta banke“ koja će im dati 4,6 miliona evra za kapitalne investicije, ali uz izuzetno visoku kamatu od 10,75 odsto.
Period otplate i instrument obezbjeđenja često utiče na kamatnu stopu, ali to ovdje nije slučaj.
Rok otplate je samo šest mjeseci, a vraćanje novca bezuslovno garantuje Vlada Republike Srpske, što kod bankara nije imalo puno uticaja.
„U slučaju dospjelog i neplaćenog anuiteta Republika Srpska izvršiće plaćanje svih dospjelih i neisplaćenih obaveza iz budžeta“, stoji u odluci Vlade o davanju garancija.
Ekonomisti ocjenjuju da je kamata iznad svih očekivanja, a čudno im je i zaduživanje izvan BiH, gdje su kamate trenutno povoljnije od ove koju je dala banka iz Srbije.
Igor Gavran ocjenjuje da je riječ o jako čudnom aranžmanu koji je teško logički opravdati i koji mu ne djeluje normalno.
On smatra da viša kamatna stopa od uobičajene može biti opravdana ako je dužnik visokorizičan gdje kreditor ima manje povjerenja da će kredit biti uredno izmiren.
„U ovom slučaju je to takođe nelogično jer je riječ o jako velikim iznosu i ako postoji povjerenje da će biti vraćen za samo šest mjeseci onda bi trebale postojati čvrste garancije, a ako postoje čvrste garancije onda rizik ne bi trebao biti veliki i opravdavati višu kamatnu stopu“, kaže Gavran.
Slično razmišlja i dekan Ekononskog fakulteta na Palama Marko Đogo.
„Svakako da kamatna stopa može biti indikator koliko neko preduzeće uživa ugled i povjerenje kod banke. Takođe, preduzeća često nemaju puno izbora, a banke koriste tu situaciju. U svakom slučaju kamata je visoka s obzirom na garancije koje daje Vlada“, kaže Đogo.
Jahorina je inače nedavno izašla iz višednevne blokade računa u koju je došla jer nije na vrijeme plaćala svoje obaveze.
Dok „Alta banka“ profitira na visokim kamatama koje naplaćuje od domaćih preduzeća, Bosna i Hercegovina na drugoj strani poklanja imovinu.
Naime, ova banka nastala je na temeljima „JUBMES“ banke u kojoj je BiH po osnovu raspodjele imovine bivše SFRJ imala 10.352 akcija ili 3,59 odsto u ukupnom vlasništvu.
Te akcije Savjet ministara BiH je nedavno prodao za 340.770 evra, što je četiri puta niže od njihove knjigovodstvene vrijednosti.
Akcije je kupila „Alta Pay Group“ u vlasništvu Davora Macure, a koja je i većinski vlasnik „Alta banke“.
CAPITAL: Dejan Tovilović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Zaboravili ste napisati da je trošak obrade kredita 1%, tako da je kamata preko 11%.
Nije mi jasno kako nisu uspjeli dobiti bolje uslove za kredit, jer ako OC Jahorina ne vrati kredit on će se vraćati iz budžeta Republike Srpske. Alta Banka je dobila posao godine, jer imaće efektivnu kamatu preko 11%, a nemaju gotovo nikakav rizik vraćanja kredita.
Republika Srpska se juče zadužila za skoro 40 miliona na 6 mjeseci po 3,15%. Prema tome, kamata za ovaj kredit nije trebala biti veća od 3,15% ako je Republika Srpska garant, osim ako nije cilj da se napune nečiji džepovi na teret OC Jahorina ili budžeta RS.