BANJALUKA, Promet obveznicama ratne štete u RS prošle godine iznosio je 20,1 milion maraka, dok je promet istim obveznicama u FBiH u istom periodu bio svega 195.000 maraka, a uključujući i prvih 11 dana tekuće godine dostigao je 267.000 maraka.
– Osnovni razlog ove disproporcije leži u stimulativnim mjerama koje je Vlada RS donijela sa ciljem povećanja atraktivnosti obveznica. Jedna od njih jeste Uredba po kojoj je predmetnim obveznicama moguće podmiriti poreski dug pravnih lica nastao do 31. decembra 2007. godine. Pored toga, izmirenje poreskog duga na ovaj način dovodi do otpisa dospjelih kamata na ime poreskog duga – kaže Almir Mirica, član Uprave Sarajevske berze.
Za razliku od Vlade FBiH, Vlada RS je uspjela animirati potražnju za svojim obveznicama, dajući istovremeno snažan stimulans tržištu kapitala u RS i regulišući dobar dio poreskih dugovanja čija bi naplata u suprotnome bila više nego upitna.
– Postavlja se pitanje zbog čega Vlada FBiH nije postupila na sličan način. Da li razlog treba tražiti u neupućenosti nadležnih, njihovoj nezainteresovanosti za tržište kapitala ili i u članu 12. Odluke o emisiji obveznica FBiH po osnovu ratnih potraživanja fizičkih i pravnih lica kojim se izričito predviđa mogućnost otkupa obveznica na tržištu. Ukoliko se ovdje radi o ovom posljednjem, evidentno je da i ne postoji želja da se ove obveznice učine privlačnijim za investitore – kažu na Sarajevskoj berzi.
Jedno od preduzeća koje je iskoristilo mogućnost da izmiri reprogramirane poreske obaveze jeste i banjolučki “Autoprevoz”. Živko Babić, najveći pojedinačni akcionar tog preduzeća, kaže da su obveznicama uspjeli izmiriti sedam miliona maraka poreskih dugovanja, pri čemu im je otpisano 1,8 miliona maraka kamata. U kupovinu obveznica uložili su tri miliona maraka, tako da su uštedjeli 5,8 miliona maraka.
– Ova zakonska mogućnost izmirenja poreskih obaveza pomogla nam je da stanemo na sopstvene noge i stvorila sigurniju budućnost za 450 zaposlenih. Uplovili smo u mirnu luku i nema te bure koja može poljuljati naš brod – optimističan je Babić.
Vlasnici obveznica ratne štete zahvaljujući ovoj mjeri Vlade RS sada su u mogućnosti da svoja potraživanja realizuju i prije konačnog dospijeća obveznica od 15 godina. Prosječan kurs obveznica ratne štete u RS prije donošenja Uredbe po kojoj su se poreska dugovanja mogla izmiriti obveznicama, iznosio je 22,33 odsto da bi, donošenjem Uredbe, porastao na 41,67 odsto. Međutim, nakon 31. decembra 2009. godine obveznicama se mogu izmiriti poreska dugovanja, ali bez otpisa kamata.
– Pad kursa obveznica ratne štete u ovoj godini još ne mora značiti da će se taj trend nastaviti s obzirom da se očekuje povratak investitora na berzu nakon praznika – kažu na Banjalučkoj berzi.
Otpis dospjelih kamata
Privrednici iz RS najavili su da će od Vlade RS tražiti da ispita mogućnost izmjene Uredbe kako bi imali mogućnost otpisa dospjelih kamata na poreski dug nastao do 31. decembra 2007. Iz Ministarstva finansija RS za sada nema naznaka da bi se to moglo i dogoditi. Stručnjaci smatraju da plaćanje poreza obveznicama otvara pitanje moralnog hazarda, s obzirom da se na taj način nagrađuju oni koji nisu plaćali poreske obaveze na vrijeme. Svjedoci smo, međutim, da su i vlade Zapadnih zemalja u vrijeme krize donosile slične mjere koje su imale cilj da stimulišu oporavak privrede i očuvanje radnih mjesta, pri čemu je moralni hazard stavljen u drugi plan. Fokus
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo sto nam je uspio ispricati veliki privredni cudotovrac Babic Zivko u vezi otplate poreskih dugovanja klasican je primjer legalizovanog kriminala koji caruje u ovoj drzavi ! PS: Zasto da veliki igraci sami smisljaju prevare kad je efikasnije da drzava donese zakon kojim ce ta prevara biti legalizovana.
Ps:Ova uredba je nabolja potvrda svega toga i ista ne predstavlja nista drugo do najobicniji kurton za jednokratnu upotrebu kojeg vlast i krupan kapital obilato koriste u ostecenju drzavnog budzeta. Jadna nam majka sa ovakvim sibicarima i klosarima koji vedre i oblace u ovoj drzavi……
U aktuelnoj vlasti i sjede oni koji ce najvise profitirati od ovakve uredbe – jer nisu placali porez, a posjeduju po nekoliko firmi i dosli su do enormnog bogatstva, a i do politickog uticaja da mogu da rade to sto rade. Opljackaj kiosk ides u zatvor, opljackaj drzavu dobices vlast i
Najvaznije od svega je da je Babac *Babic Zivko, kako on to veli, uplovio u mrinu luku.
Isto legalizovanje kriminala je bilo i u slučaju oslobađanja od plaćanja carine na uvezene automobile.
Porodice poginulih boraca koje i nisu mogle uvesti automobil,pravo na oslobađanje su prodavale kriminalcima tzv.biznsmenima,za 200-300KM, koji su onda po tom osnovu oslobađani od plaćanja carine za automobile čija vrednost prelazi 100.000 KM.
5+ za uredbe vlade!