BANJALUKA, Fiksan odnos konvertibilne marke prema evropskoj valuti, evru, jedan je od razloga zbog čega se kao kupci obveznica u RS pojavljuju strani investirori, kaže Angelina Georgijevska, direktor tima za marketing dužničkih harija od vrijednosti za Srednju i Istočnu Evropu grupacije BNP Paribas.
Prema njenim riječima, to Srpskoj otvara vrata velikog evropskog tržišta, time što svakom od inostanih investitora olakšava put ulaganja, dajući istovremeno veću sigurnost, s obzirom da se kao emitenti dužničkih HOV uglavnom pojavljuje RS, odnosno opštine.
– Istovremeno, rok dospijeća obveznica stare devizne štednje u RS, od šet godina, najpopularniji je period, naročito kada se radi o prvoj emisiji. Taj rok pomiruje zahtjeve svih glavnih grupa invetitora, menadžera, osiguravajućih društava, banaka i fondova – kaže Georgijevska.
Dobru poslovnu klimu, po svemu sudeći, prepoznali su investitori, kako domaći, tako i inostrani. To potvrđuje Velimir Zdjelar, iz brokerske kuće “Advantis broker”, koja je agent emisije obveznica opštine Laktaši i Grada Banje Luke. Prema njegovim riječima, obveznice stare devizne štednje u posljednjih mjesec dana hartije od vrijednosti kojima se najviše trgovalo na Banjalučkoj berzi, jer je transaakcija bilo svaki dan. Uz to, kaže on, do kraja godine treba očekivati da još četiri opštine emituju svoje obveznice.
Tražnju za obveznicama štednje, kaže pomoćnik ministra finasija RS, Snježana Rudić, nije omelo ni iščekivanje odluke Ustavnog suda BiH o ustavnosti emisije obveznica stare devizne štednje u RS. Tako je cijena na berzi oko 70 odsto od nominalne.
– Godišnja isplata ovih obveznica opterećuje budžet RS samo sa 1,57 odsto, što znači da postoji puna garancija da će investitori dobiti svoj novac, kao što su ga dobile štediše sa iznosima do dvije hiljade maraka, za šta je prošle godine izdvojeno oko 44 miliona maraka – kaže Rudićeva, te podsjeća de je rok dospijeća ovih obveznica takođe pet godina.
Direktor Banjalučke berze, Milan Božić, naglašava da većinu kupaca obveznica štednje čine strani investitori, što je, između ostalog, dospjelo do popravljanja indeksa berze u posljednje vrijeme. Zbog toga bi, kaže on, negativna odluka Ustavnog suda BiH, imala dalekosežne posljedice.
Šef Odsjeka za finansije Administrativne službe Grada Banja Luka, Radmila Stojnić, ističe da je emitovanje sedam miliona maraka vrijednih obveznica na period od tri godine dospijeća, uz kamatnu stopu od 5,75 odsto, bila neminovost kako bi se finansirali infrastrukturni projekti u gradu. Emisija će, kaže ona, biti uspješna, a sami građani na taj način imaju priliku da podrže izgradnju onih objekata za koje vjeruju da su prioritetni. Nezavisne N.