BEOGRAD, Preduzeća u Srbiji čiji su računi u blokadi duže od godinu dana ne moraju više da strahuju da će “nestati” kroz automatski stečaj.
Ovo proizilazi iz odluke Ustavnog suda, po kojoj su sve odredbe zakona koje regulišu pokretanje stečaja zbog blokade računa – neustavne. Tako je i Narodna banka Srbije obustavila dalje obavještavanje privrednih sudova o blokiranim računima firmi.
Ova odluka svakako će obradovati one koji su trenutno u blokadi. Nažalost, odluka je stupila na snagu 25. jula, objavom u “Službenom glasiniku”, tako da ne važi za preduzeća koja su status blokade ispunila prije ovog datuma.
A takvih nije malo.
Odredbe o automatskom stečaju primjenjuju se već tri godine, od 2010. Prvo su na ovaj način gašena preduzeća čiji su računi u blokadi više od tri godine. Potom, u 2011. godini, uslovi su pooštreni, pa su u automatski stečaj išli oni sa dvogodišnjom blokadom, da bi u ovoj godini uslov bio 12 mjeseci blokiranih računa.
Postupak je bio sljedeći: NBS, po zakonu, svakog mjeseca šalje spisak blokiranih firmi nadležnim privrednim sudovima po gradovima u Srbiji, koji, potom, pokreću predstečajne postupke. Ako se niko od povjerilaca ne javi u roku od 60 dana i ne pokrene redovan stečaj, preduzeće ide u takozvani automatski stečaj, gdje sva unovčena imovina, poslije namirenja troškova, ide državi Srbiji.
Do sada je, na ovaj način, automatski ugašeno oko 16.500 preduzeća. Za prve dvije godine primjene zakona uslov za ovakav stečaj steklo je 24.465 firmi. U istom periodu iz registra privrednih društava izbrisano je njih 15.607. Situacija u 2012. godini nimalo nije bolja: račune blokirane godinu dana u kontinuitetu ima tačno 11.231 firma. Iz registra je izbrisano još blizu 900 preduzeća.
Brisanje kompanija
Agencija za privredne registre neće, po službenoj dužnosti, brisati firme koje su ispunile uslove za prinudnu likvidaciju. Zbog manjkavosti Zakona o privrednim društvima, koji ne reguliše precizno ni dobrovoljni, a kamoli postupak prinudne likvidacije, sve se odlaže – do daljnjeg. Tako će oko 2.600 preduzeća ipak nastaviti da posluje, sve dok država, novim izmjenama i dopunama zakona koji se primjenjuje od 1. februara ove godine, ne uredi i ovo pitanje. Novosti