BANJALUKA, Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite RS uputilo je juče apel poslodavcima u građevinskom sektoru da preraspodjelom radnog vremena zaštite radnike od visokih vrućina, kojima su izloženi radeći na otvorenom.
U Ministarstvu su dodali da bi poslodavci morali da vode računa o zdravlju radnika, te ih poštedjeti visokih vrućina koje utiču na produktivnost rada.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić rekao je da će poslodavci u vanrednim situacijama, nastalim zbog velikih vrućina koje su posljednjih dana zahvatile Srpsku, najvjerovatnije primijeniti vanredne mjere zaštite radnika, među kojima je i preraspodjela radnog vremena.
Maksimalne dnevne temperature će se, prema prognozama Republičkog hidrometeorološkog zavoda, danas kretati od 37 do 40 stepeni Celzijusa, a tropske vrućine uslijediće i idućih dana.
U zdravstvenim ustanovama su takođe preporučili da se za vrijeme najvećih vrućina radnici povuku sa gradilišta.
– Stanovnici su se počeli pridržavati naših savjeta da se pretjerano ne izlažu suncu, te zahvaljujući tome u utorak i srijedu nismo imali povećan broj intervencija – istakao je specijalista urgentne medicine u Domu zdravlja Banjaluka Srđan Vujičić.
Ipak, u bijeljinsku Hitnu pomoć od utorka do srijede javilo se 125 pacijenata, uglavnom hroničnih bolesnika koji teže podnose tropske vrućine.
– Uglavnom je riječ o starijim licima, srčanim i drugim hroničnim bolesnicima – navela je dežurni ljekar ove službe Milena Aleksić.
Više intervencija zbog ekstremnih vrućina imali su i ljekari u službama hitne pomoći u Palama i Istočnom Sarajevu.
Zakon
Pitanje rada na otvorenom u RS još uvijek nije zakonski definisano. U Republičkoj upravi za inspekcijske poslove istakli su da u zakonodavstvu iz područja zaštite na radu nisu propisani minimalni zahtjevi u pogledu uslova rada radnika na otvorenom u slučaju velikih vrućina, koje bi poslodavci trebalo da osiguraju s ciljem zaštite zdravlja i bezbjednosti radnika. Glas Srpske