BANJALUKA, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske od 14. do 16. novembra provodi u Banjaluci obuku edukatora o “Nitratnoj direktivi”, koja se tiče zaštite voda od zagađenja poljoprivrednim nitratima.
Obuka se provodi u saradnji sa USAID/Sida FARMA projektom koji je za projekat obezbijedio predavače iz Slovenije.
Kroz proces obuke proći će oko 15 polaznika iz Agencije za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Srpske i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Iz ministarstva pojašnjavaju da je “Nitratna direktiva” naziv za Direktivu Evropske unije 91/676/EEZ, koja se tiče zaštite voda od zagađenja nitratima porijeklom iz poljoprivrednih izvora.
“Analize pokazuju da se razvojem poljoprivrede povećava zagađenje podzemnih voda kroz veću upotrebu đubriva i neadekvatno upravljanje stajnjakom”, saopšteno je iz Ministarstva.
U saopštenju se navodi da će sutra biti održana dodjela sertifikata edukatorima koji polože test.
Iz Ministarstva navode da se obuka provodi zbog toga što je veliki broj poljoprivrednih proizvođača iz Hrvatske i Slovenije ostao uskraćen za sredstva iz pretpristupnih fondova EU jer nisu mogli dokumentovati da poštuju pravila koja su definisana “Nitratnom direktivom”.
Kroz ovaj seminar edukatori će se upoznati sa zahtjevima za rukovođenje i manipulaciju stajnjakom na farmama muznih grla, sa potrebnim uslovima za odlagalište stajnjaka, pravilima za vođenje evidencije, kao i sa dobrom poljoprivrednom praksom u primjeni mineralnih đubriva.
Dodjela sertifikata edukatorima održaće se sutra u 11.30 časova, u motelu “Ćubić” u Banjaluci.
Spisak sertifikovanih edukatora biće objavljen na stranici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske /www.vladars.net/ministarstva/ i USAID/Sida FARMA projekta /www.bosniafarma.ba/. Srna
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
U mom selu se podzemne vode zagadjuju jedino septickim jamama jer se niko ne bavi poljopr.Obuka 2-3 dana i naravno sertifikat edukatoru,he he he,nitratna direktiva,ludilo se nastavlja.
Meni je ipak drago cuti da neko ima zelju da se obrazuje. Sto se tice obuka od par dana – i sama sam ih prosla i neka su bila mnogo bolja nego pojedini predmeti na faxu koji su se slusali par mjeseci. Ako se bavite odredjenim poslom, nadogradnja znanja od par dana je sasvim i dovoljna u nekim situacijama – novi zakoni, nove prakse…itd…Primjena stecenih znanja vec zavisi od pojedinca do pojedinca.